Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Mám pripojenie cez providera Orange a.s. na Slovensku cez optiku. Optické vlákno končí v optickom konvertore GPON G-25. To je také zariadenie, ku ktorému ani neviem nájsť dobrú dokumentáciu či linku, ale skrátka na jednej strane do toho vojde optické vlákno a na druhej strane to má niekoľko RJ-45 konektorov, z ktorých jeden vedie do WAN strany WiFi routera, za ktorým je LAN. Ten router dostane verejne routovateľnú IP adresu, takže to vyzerá, že ten G-25 funguje ako L2 device - optický konvertor - len prekladá medzi optickým signálom a twisted pair ethernetovým káblom. Nemá to nejaký užívateľský interface. Prinajmenšom nie pre mňa, ako klienta.
ISP teraz prišiel s tým, že upgraduje sieť a chce to zariadenie vymeniť za Huawei EchoLife HG8245H. To je zariadenie, ktoré v sebe spája funkciu optického konvertora a WiFi routera. Problém je v tom, že ten pôvodný G-25 je môj (po niekoľkých rokoch splátok prešiel do môjho vlastníctva), kdežto ten EchoLiffe HG8245H sa prenajíma. Kedysi ho ISP ponúkal aj na predaj za (prehnanú) cenu cez 100€, ale v súčastnosti už neponúka ani to. Len prenájom. Podarilo sa mi z druhej ruky kúpiť zariadenie rovnakého typu za 20€, ale zjavne to má v sebe iný firmware, než v tých zariadeniach, čo prenajíma ISP - webový interface na tom bazárovom zariadení vyzerá inak, ako na zariadení od ISP. To "inak" vyzerá byť skôr spôsobené nejakým JavaSriptom, ktorý v závislosti čert-vie-na-čom schová/ukáže nejaké položky. Tiež mám pocit, že to, ako ten webový interface vyzerá, závisí od prevádzkovateľa optickej siete. Resp. on to môže nakonfigurovať. Je to oblasť, v ktorej sa nevyznám. A keď sa budem pýtať ISP, tak ten mi veľmi pravdepodobne bude tvrdiť, že moje zariadenie použiť nemôžem a musím si ich zariadenie prenajímať.
Mám šancu domôcť sa vyhnúť sa prenajímaniu a použiť vlastné zariadenie?
Teda:
a) malo by to byť technicky možné? Alebo môžu existovať skutočné technické dôvody prečo by to nešlo?
b) mám šancu si to u ISP vymôcť?
Spoločnosť Orange Slovensko, a.s., Vám týmto oznamuje, že ku dňu 1. 7. 2020 dochádza v dôsledku modernizácie služieb Orange Doma (konkrétne sa jedná o služby Pevný optický internet, TV na optike, Pevná linka na optike, TV prístup cez optiku), ako aj sietí a platforiem, prostredníctvom ktorých sú tieto služby poskytované, k zmene technického charakteru služieb Orange Doma, dôsledkom ktorej je skutočnosť, že v rámci služieb Orange Doma nebude ďalej technicky podporované ich využívanie prostredníctvom Konvertora značky CIG G.25E, ktorý práve Vy využívate. V prípade, že nevyužijete možnosť vymeniť si uvedené zariadenie za modernejší Konvertor (resp. integrovaný Konvertor a Bezdrôtový smerovač), sa ukončenie technickej podpory môže prejaviť v obmedzení možnosti vykonávania zmien štruktúry a obsahu služieb Orange Doma (obmedzenia alebo úplná nemožnosť zmeny účastníckych programov, aktivácie/deaktivácie doplnkových služieb a pod.), ako aj v zníženej kvalite užívania služieb Orange Doma alebo dokonca aj v úplnej nemožnosti užívania niektorých z nich alebo všetkých služieb Orange Doma. Tieto obmedzenia však nebudú dôsledkom zníženej kvality poskytovaných služieb, ale ich užívania prostredníctvom nevhodného zariadenia, ktorým bude od vyššie uvedeného dňa Konvertor značky CIG G.25E, a nevyužitia možnosti výmeny tohto zariadenia za modernejšie zariadenie ponúkané spoločnosťou Orange Slovensko, a.s. (v prípade prenájmu nového zariadenia Huawei HG8245H s možnosťou využitia zvýhod-nených podmienok prenájmu a výmeny zariadenia), a teda spoločnosť Orange nebude ani za tieto negatívne efekty na službách Orange Doma zodpovedať.Takže vlastne, pretože to ja som odmietol upgrade, tak oni nemusia poskytovať to, čo doteraz, ale zmluvu tým neporušili. Alebo tak nejak. Svet právnikov je "úžasný".
Jsem zvědav jak na toto zareagují ...
No a pokud máš možnost jiného providera, tak není co řešit.
Tohle je krásný příklad toho, jak "modernizaci" má platit zákazník a jak z něj ty prachy vymlátit co nejdříve.
Tiskni
Sdílej: