Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
Řešení dotazu:
Serverový protokol, který je zpětně kompatibilní se SATA (lze připojit SATA disk na SAS řadič, né opačně).
Oproti SATA obsahuje např. implementaci dual port / dual path, což je kvůli redundanci řadiče i kabeláže.
V době psaní článku měl SAS rychlost 12Gbit.
Jedná se o zmenšený SAS konektor. Používá se většinou mezi řadičem a backplane. Existuje ve dvou provedení :
Je určeno pro consumer sféru, nemá implementovaný Dual Port a v současné době se nevyskytuje v tak rychlé specifikaci jako SAS.
Poslední spec je SATA 3.0 (6Gbit), poslední SAS specifikace má ale 12Gbit.
Mělo cílem zmenšit SATA a odebrat kabeláž. Je to už old school konektor, který se ani moc neohřál.
Byl převážně v notebookách.
Je specifikace SATA 3.2 a umožnuje připojit jaka SATA zařízení, tak PCIe zařízení.
Tento standard se také moc neohřál. Býval součástí consumer desek.
Jedná se o vývojovou náhradu mSATA. Má dva rozdílné komunikační interface. Může na to být připojený SATA nebo PCIe.
Proto se mluví o :
M.2 nepodporuje hotswap.
Jedné se o protokol, né konektor. Vyvinuto hlavně kvůli SSD. Je použito připojení na PCIe. Aktuálně nejpoužívanější protokol pro SSD. Jako konektor pro připojení se pak používá M.2 nebo U.2.
Původně se jednalo o standard SFF-8639, který byl později přejmenován na U.2. Jedná se o konektor, který je navržen pro použití NVMe disků.
Oproti M.2 podporuje hotswap.
Lze přes redukci připojit na M.2 port (samozřejmě PCIe verzi)
Má v sobě 4x PCIe linky a 2x SATA linky.
Přes tento konektor lze tedy připojit SATA i NVme disky, ale záleží na řadiči (konektor je stejný, jen je vnitřně jinak zapojen)
https://quarch.com/news/what-you-need-know-about-u3/
Tiskni
Sdílej: