Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
pcm.!default { type asym playback.pcm "LoopAndReal" ## capture.pcm "looprec" ## capture.pcm "hw:0,0" capture.pcm "xonar-in" } ctl.!default { type hw card Device } pcm.xonar-in { type dsnoop ipc_key 1026 ipc_key_add_uid yes slave { pcm "hw:1,0" # period_size 512 # buffer_size 2048 } } pcm.onboard { type hw card Intel } ctl.onboard { type hw card Intel } pcm.xonar-usb { type hw card Device } ctl.xonar-usb { type hw card Device } pcm.looprec { type hw card "Loopback" device 1 subdevice 0 } pcm.LoopAndReal { type plug slave.pcm mdev route_policy "duplicate" } pcm.mono { type route slave.pcm LoopAndReal slave.channels 2 ttable.0.0 0.5 ttable.0.1 0.5 ttable.1.0 0.5 ttable.1.1 0.5 } pcm.mdev { type multi slaves.a.pcm pcm.MixReale slaves.a.channels 2 slaves.b.pcm pcm.MixLoopback slaves.b.channels 2 bindings.0.slave a bindings.0.channel 0 bindings.1.slave a bindings.1.channel 1 bindings.2.slave b bindings.2.channel 0 bindings.3.slave b bindings.3.channel 1 } pcm.MixReale { type dmix ipc_key 1027 slave { pcm "hw:1,0" period_size 512 buffer_size 2048 } } pcm.MixLoopback { type dmix ipc_key 1025 slave { pcm "hw:Loopback,0,0" period_size 512 buffer_size 2048 } }Posledních pár dní když ale pustím nějakou muziku nebo film, tak se běhěm 2-3 minut přehrávání postupně zvyšuje vytížení CPU až na 100%. Po chvilce co se procesor peče a video se seká, se to nějak záhadně samo resetne, a zase pomaloučku 2 minuty stoupá až na 100% load. A tak furt dokola. Pokud během přehrávání zmáčknu pauzu, resetne se to taky. Jako hlavní přehrávač používám mpv ale dělají to všecky programy co používají zvuk. Zezačátku jsem zkoušel různě downgradovat alsí balíky což taky nepomáhalo. Nikde žádná chybová hláška.
Postupně jsem se metodou pokus omyl dopídil k tomu, že pokud není v asound.conf natvrdo nastavený period_size a buffer_size tak toto nezlobí. Zato se ale objeví nechutné zpoždění zvuku. Odhadem tak okolo 200 milisekund. Při přehrávání muziky to až tak moc nevadí ale ve hrách je to docela hnus. Taky Mumble se občas zblázní a přehrává zvuk sekaně, když má alsa moc veliký buffer.
Nemůžu přijít na to co se změnilo abych to mohl vrátit do stavu, v jakém to bylo zhruba před týdnem. Snesitelné latence, možnost nahrávat a mixovat loopback s mikrofonem ..a takŘešení dotazu:
period_size 512 buffer_size 2048a latence jsou v pohodě a CPU se nezapíká.
Pokud si uživatel nenastaví ty buffery ručně, tak se použije defaultních
period_size 6000 buffer_size 18000to je šíleně moc a proto ten zvuk hraje opožděně. Jsem si toho předtím nevšiml protože s tak velikým defaultním bufferem se to začalo projevovat až po čtvrthodině souvislého přehrávání.
Takže na vině té zátěže CPU teda není buffer ale může za to ta loopback virtuální zvukovka
Teď ješte přijít na to kde je v tom konfiguráku krpa.Zkoušel jsem například tu externí zvukovku fyzicky odpojit a mixovat ten loopback s interní zvukovkou co je na desce a naopak, tu integrovanou Intelí zvukovku zakázat v biosu a mixovat s loopback s externí. Taky jsem zkusil vrátit defaultní takty na desce (normálně mám nataktováno z 3.0GHz na 3.6GHz). No chová se to furt stejně blbě. Nevypadá to že by na to hardware měl vliv.
Udělal jsem takový pokus:
aplay -vDhw:Loopback,0,0 zvuk.wavna druhém xtermu jsem pustil:
arecord -Dhw:Loopback,1,0 -f s16_le -c 2 -r 44100 | aplay -Dhw:Device,0,0a ono to hrálo v pořádku, žádné zvyšování zátěže CPU ani po půlhodině se nekonalo. Ten loopback bude teda nejspíš v pořádku.
Tím se zůžil počet podezřelých na dva. Buď něco hnije v tom alsím směšování mdev multi, nebo mám v tom konfiguráku nejaký konstrukt který je dneska už "obsolete", nebo nevím ...
Nakonec jsem zbaběle vyměknul a nainstaloval pulseaudio. Jsem k tomu měl naučenou nedůvěru z doby tak 10-15 roků zpátky, kdy na to lidi nadávali, furt s tím byl nějaký problém a vůbec jsem to vnímal jako další zbytečný mezikus v cestě audiosignálu. Překvapivě ale dneska pulse funguje. Zátěž CPU zmizela, latence jsou taky v pohodě. Akorát to má takové divné krkolomné názvy zvukovek.
ffmpeg -f pulse -i alsa_output.usb-C-Media_Electronics_Inc._USB_Advanced_Audio_Device-00.analog-stereo.monitor ....a pro mikrofon:
ffmpeg -f pulse -i alsa_input.usb-C-Media_Electronics_Inc._USB_Advanced_Audio_Device-00.analog-stereo .....Ale s tím se dá žít. Takže z uživatelského pohledu je problém vyřešen! Ale stejně by mě zajímalo co se podělalo.
Tiskni
Sdílej: