Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Řešení dotazu:
Přestalo to fungovat s nějakým update, pak to asi možná začalo zase fungovat (po měsíci, asi akceptovali můj report, nevím).Právě proto používám Playonlinux, který umožňuje používat různé verze wine.
Právě proto používám Playonlinux, který umožňuje používat různé verze wine.To umí i Lutris jen jich asi nemá na výběr tolik jako POL. Lutris také vidí nainstalaované verze wine pomocí POL nebo verze Proton nainstalované pomocí Steamu a v roletce je nabízí k výběru. PS: Nemyslel náhodou "update" hry, nikoliv update "wine"?
PlayOnLinux je proste jeho chudej starsi braskaTo je možné. Využívám ho primárně na starší věci.
jedině tak, že budeš mít druhou grafiku, externí v PCIE slotu, a tu budeš mít vyhrazenou pro tu virtuální mašinu s Win v KVMAFAIK stačí jedna - ale musí být dobře udělané ovladače, které zvládnou unbind/bind toho hardwaru. A samozřejmě dokud běží to VM, nemá hostitel žádný výstup.
We enable the iGVT-g on both Machine A and Machine B. Then we run a GFX benchmark in a VM on Machine A, then we migrate the VM from Machine A to Machine B, we can see the seamless migration process with benchmark running.Snad to není fake
Intel GVT-g už jsi mi jednou odkazoval, ale úplně jsem na to zapomněl. Jestli si vzpomínáš, tak ve VM Linux Mint se mi po naběhnutí plochy objeví:
Zkontrolujte ovladače grafiky
Váš systém je nyní provozován bez hardwarového urychlování videa.
Můžete zaznamenat chybný výkon a vysoké využití procesoru.
   Spustit správu ovladačů
Spustím správu ovladačů a výsledek je:
Váš počítač nepotřebuje žádné dodatečné ovladače
Chybný výkon ale rozhodně zaznamenávám. I když jen píšu, tak se znaky objevují s relativně velkým zpožděním. Může mi s tím Intel GVT-g pomoci? Má smysl se tím zabývat?
Chybný výkon ale rozhodně zaznamenávám. I když jen píšu, tak se znaky objevují s relativně velkým zpožděním.Nevím jestli tohle zrovna je způsobené použitím QXL. U některých VM s Linuxem jsem si také všiml občasného seknutí, nebo vytuhnutí, ale přičítal jsem to spíše tomu, že si daný Linux nerozumněl s virtuálním prostředím ve kterém se nacházel. Třeba s Manjarem ve VM jsem měl problém, ale u Debianu jsem problém nezaznamenal. VM Win10 mi i s QXL jede jak po másle (bavím se o kancelářině, né o hrách). Takže pokud ti jde o zvýšení grafického výkonu uvnitř VM, tak ti Intel GVT-g pomůže ve srovnání s QXL.
Tak to je super. Mám Intel® Core™ i5-6600K Skylake 4/4 3,50 GHz, takže to by mohlo stačit. Dal by se i OC, ale to je IMHO zbytečné. Zkusím se na to podívat.
Dík
No to zase bude.
Ovladače pro nVidieTa detekce virtuálního prostředí se strany ovladačů snad týká pouze comsumer GK (Geforce), vyšší modely (Quadro+ snad mají v tomto ohledu pardon).
... celý stroj se musí zresetovat.To je nějaká nová chyba, nebo jde o stejné chování které se dá obejít gnifovým patchem kernelu (zajišťujícím, jestli jsem to pochopil správně, dočasné odpojení napájení GK s výsledkem obdobným jako její reset)?
To je nějaká nová chyba, nebo jde o stejné chování které se dá obejít gnifovým patchem kerneluMáte někdo nějakou zkušenost, které AMD karty fungují bez jakéhokoliv patche? Uvažuji o koupi AMD GPU a softwarový reset je pro mne důležitý.
GTX 1080Ti pro HostOS ...a GTX 1660Ti(pro příležitostný boot KVM/QEMU Win10)S ohledem na spotřebu elektřiny, finance i ohřev case se mi zdá lepší mít iGPU pro HostOS a místo dvou GTX mít jednu výkonější a tu si přehazovat mezi HostOS a GuestOS dle potřeby. Jedině, že by člověk potřeboval v jednu chvíli obě výkonné GTX, to je pak jiná.
Místo optimální volby v tomto případě existuje pouze kompromisní volba(y).Jo, já jsem taky zvolil podle něčeho jiného - s ovladači pro nVidia karty to bylo pořád furt něco, co nefungovalo, fungovalo blbě, divně, nebo to byla práce navíc, takže jednoho dne přišel prostředníček a je klid.
ale jednou by to opravit mohl?Obávám se, že až to AMD opraví, tak to bude za pár let až budu dělat další upgrade.
že to blokování udělá pořádně?Tak bych holt musel zůstat u starších ovladačů Nvidie. Nejsem fanda Nvidie, ale pokud FLR u AMD nefunguje spolehlivě, tak je ZATÍM Nvidia jasná volba. Nedávno jsem zjistil, že začala i oficiálně podporovat Offload Renderer na Linuxu (po mnoha letech), takže uplně odsoudit Nvidii taky nemůžeme.
vyšší modely (Quadro+) snad mají v tomto ohledu pardon.To je hezké, ale tyhle vyšší modely si na hraní her asi nikdo kupovat nebude (tipuju, že k tomu ani nejsou určené.)
To je nějaká nová chyba, nebo jde o stejné chování které se dá obejít gnifovým patchem kerneluTo je ona, ale nechce se mi patchovat jádro nějakým jakýmsi patchem, u kterého je prý sázka do loterie, jestli to klapne (podle čipsetu mimo jiné). A i když ano, tak ne vždycky. (Obojí z doslechu.)
A to se týká jen dedikovaných GPU, nebo má nějaké problémy i Vega v Ryzenech?
ale rád bych komponenty, které ji budou podporovatAha, tak to jo. Ono to vyznělo, že teď chceš už jen komponenty, které budou "jen" dobře podporované na Linuxu. Jsi pevně rozhodnutý pro AMD Ryzen? Vzhledem k výše zmíněnému nemáš zájem, aby ti tam fungoval i Intel GVT-g? Pokud by to mělo být opravdu na hraní her, tak je samozřejmě lepší samostatná GPU Nvidia používaná přes VGA pass než Intel GVT-g. Takže musíš nejdřív zvážit co chceš, aby ti tam fungovalo, a pak by šlo vygooglit Success Stories.
Pevně rozhodnutý pro Ryzen nejsem, ale co jsem četl, tak to není špatný kus procesoruTo určitě není, ale nemá žádnu alternativu ke Gvt-g.
Tzn hledám něco co nejjednoduššího - jinak to asi popsat neumímTak pokud to nebude užíváno stylem, že jeden uživatel bude používat Linux, pak si ve VM zapne Win10, pak se zase vrátí do Linuxu a nechá VM Win10 běžet, aby se k němu za chvíli mohl vrátit..., ale převážně je to pro děcka na paření a na dívání TV, kteří u toho stráví 95% času, tak bude asi lepší nainstalovat Win10 na železo pro děcka a pro tebe dát na občasné použítí Linux do dualbootu.
deska co jsem odkazoval by měla umět do budoucna 4 ryzenyMyslíš Ryzeny 4. generace? K čemu to je? Až budeš mít potřebu za 6 let upgradovat, tak budou zase úplně nové procesory a Ryzen 4 z bazaru asi kupovat nebudeš.
To určitě není, ale nemá žádnu alternativu ke Gvt-g.Pokud se bavíme o počítači, na kterém se mají hrát hry, tak IMO nedává smysl doporučovat grafiky od Intelu.
spotřeba je suprová a i hry pod win na tom celkem běží (na té úrovni typu fortnite, sims a podobné)tak jsem to pochopil tak, že mu na paření zmíněných her stačí jen Ryzen.
No, když se tu bavíme o passthrough, tak jsem automaticky předpokládal grafickou kartu - ne integrovanou.Ano, pokud by uživatel chtěl spouštět Win10 ve VM tak se nabízí jen VGA pass (pominu-li Wine kde je výsledek nejistý). Pokud by se rozhodl pro dualboot tak je na zváženou zda jeho hry utáhne iGPU (Intel/Ryzen). Pokud bude výkon Intelu a Ryzenu srovnatelný, tak koupí Intelu navíc získá GVT-g, což se může hodit pro VM, ve kterých nebude hrát hry, ale 3D akceleraci mít bude. Sice je ještě u Intelu možnost grafiky Iris (jestli je Intel pořád dělá), kde by se možná dalo hrát hry i s GVT-g, ale kvůli vysoké ceně Irisů by se asi více vyplatilo koupit levnou dGPU (za cca 4tis. Kč).
(jen vykreslování psaného textu ten stroj vytěžovalo tak, že se hřálo CPU a roztáčely větráky.)To byl nějaký jiný problém, např. špatně nainstalovaný ovladač. Dokonce nevím jestli jsme si o tomto už v nějaké jiné diskuzi nepsali. Pokud jsi používal AMD GPU a pak poprvé po mnoha letech ti naběhly Xka na Intelu, tak je vysoce pravděpodobné, že tam nebylo něco nakonfigurováno správně. Mně iGPU Intelu utáhne i některé méně náročné hry a když se podíváš na YT, tak i Fortnite někteří paří na Intelu.
Tiskni
Sdílej: