Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Řešení dotazu:
sudo apt update && sudo apt install rtl8821ce-dkmszkus tedy nejdriv to...
sudo dmesg | grep --i -e rtl8821ce -e firmwarevloz sem vystup, pred odeslanim oznac a tukni na <pre> abys zachoval formatovani...
sudo dmesg | grep -i -e rtl8821ce -e firmware
lsmod
a lspci -s 01:00.0 -v
, přijde mi, že se k té kartě nenahrál potřebný ovladač. Ty výpisy se dají vložit mezi tagy <pre> a </pre>, dá se to pak lépe číst.
sudo apt purge rtl8821ce-dkmsa priprava/instalace te novejsi verze
# priprava balicku, nektere uz budou z pretim, nevadi sudo apt install bc module-assistant build-essential dkms git sudo m-a prepare # stazeni zdrojaku git clone https://github.com/tomaspinho/rtl8821ce.git # pouziti skriptu co autor pripravil na snadne "importovani" do DKMS cd rtl8821ce sudo ./dkms-install.shpak reboot a zkouknout Wifi, znovu ten dmesg
sudo apt purge shim-signed sudo apt install shim-signed- pokud jsou v systemu dostupne nejake 3rd ovladace zpristupnene pres DKMS, vyskoci nasledujici tabulka:
Your system has UEFI Secure Boot enabled. UEFI Secure Boot requires additional configuration to work with third-party drivers. The system will assist you in configuring UEFI Secure Boot. To permit the use of third-party drivers, a new Machine-Owner Key (MOK) has been generated. This key now needs to be enrolled in your system's firmware. To ensure that this change is being made by you as an authorized user, and not by an attacker, you must choose a password now and then confirm the change after reboot using the same password, in both the "Enroll MOK" and "Change Secure Boot state" menus that will be presented to you when this system reboots. If you proceed but do not confirm the password upon reboot, Ubuntu will still be able to boot on your system but any hardware that requires third-party drivers to work correctly may not be usable.total strucne cesky: "Protoze je aktivni UEFI s SecureBoot, aby se povolilo pouziti pridanych ovladacu, je potreba zapsat do UEFI "Machine-Owner Key" (MOK). Pro zajisteni duvery je potreba v dalsim kroku zvolit heslo ktere se zada po naslednem restartu pri automatickem pusteni nastroje pro zapis MOK do UEFI"
priblizne kolik dat bude potreba stahnoutA čo takto odniesť ten NB niekam kde je LAN (RJ45), a nainštalovať to po kábli ak je mobilný interfernet drahý?
apt-get update apt-get install dkmsstahnout:
https://github.com/tomaspinho/rtl8821cev dkms-install.sh zakomentovat 'dkms install' a pustit:
About to run dkms install steps... Creating symlink /var/lib/dkms/rtl8821ce/v5.5.2_34066.20200325/source -> /usr/src/rtl8821ce-v5.5.2_34066.20200325 DKMS: add completed. Kernel preparation unnecessary for this kernel. Skipping... Building module: cleaning build area... 'make' -j2 KVER=4.18.0-10-generic.......................................................................... cleaning build area... DKMS: build completed. Finished running dkms install steps.potom na tebe ceka v /var/lib/dkms/rtl8821ce/v5.5.2_34066.20200325/4.18.0-10-generic/x86_64/module:
8821ce.koa pak uz by na postizenem notebooku s instalovanym 18.10 melo snad stacit do /lib/modules/4.18.0-10-generic/updates/dkms dat 8821ce.ko pripadne insmod 8821ce.ko..
modprobe cfg80211 insmod 8821ceSlape to! ;)
Tiskni
Sdílej: