V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Řešení dotazu:
chmod go-w /usr/lib/sudo/sudoers.soPokud nabootujete z live disku, můžete do
/etc/passwd
(na pevném disku) na konec připsat toto:
recover::0:0::/:/bin/shTo vytvoří uživatele
recover
bez hesla, který má práva roota. Pod ním systém můžete opravit a pak tohoto uživatele smazat.
/usr/bin/sudo
by měl být 4711 (tedy (4)*10³+(1+2+4)*10²+(1)*10¹+(1)*10⁰).
┌───────────────────────────┐ │ Tabulka pro výpočet módu │ │ souboru │ ├───┬─────────┬────┬───┬────┤ │ × │ 1000 │ 100│010│001 │ │ │ │ u │ g │ o │ ├───┼─────────┼────┴───┴────┤ │ 4 │ SUID │ read │ │ 2 │ SGID │ write │ │ 1 │ sticky │ execute │ └───┴─────────┴─────────────┘ Všechna čísla jsou osmičkově.
apt purge sudo
) a pak ho nainstalovat pomocí apt install sudo
. Pokud na Ubuntu nemáte apt
, použijte apt-get
.
sudo
bezpečnostní riziko nevznikne – spíše zmizí. ☺ A teď trochu vážněji: není špatné mít (na desktopu) nastavené svoje heslo i pro účet roota, protože pak v případě potíží se sudem není problém se přihlásit přímo jako root. Pokud budete tato hesla udržovat stejná, žádné bezpečnostní riziko nevznikne, protože se se znalostí Vašeho hesla může dostat k rootovi přes sudo.
Ta tada o vlákno výše je lehce nebezpečná, ale to je snad jasné – vytvořením druhého roota bez hesla (po dobu opravy) bude po dobu opravy systém přístupný bez hesla jen za použití tohoto uživatelského jména.
SSH ve výchozím nastavení přihlášení bez hesla odmítá.
go-w
a neřešil. Pokud jsi omylem sundal i setuid, tak tady je seznam setuid programů z mého systému, většinu podle mě ani nepoužiješ.
/usr/sbin/pppd /usr/sbin/mgnokiidev /usr/bin/cnpkmoduleufr2r /usr/bin/bwrap /usr/bin/chsh /usr/bin/sudo /usr/bin/passwd /usr/bin/chfn /usr/bin/tcptraceroute.mt /usr/bin/pkexec /usr/bin/gpasswd /usr/bin/v4l-conf /usr/bin/newgrp /usr/libexec/polkit-agent-helper-1 /usr/libexec/spice-client-glib-usb-acl-helper /usr/lib/openssh/ssh-keysign /usr/lib/dbus-1.0/dbus-daemon-launch-helper /usr/lib/chromium/chrome-sandbox /usr/lib/virtualbox/VirtualBoxVM /usr/lib/virtualbox/VBoxNetDHCP /usr/lib/virtualbox/VBoxHeadless /usr/lib/virtualbox/VBoxNetNAT /usr/lib/virtualbox/VBoxSDL /usr/lib/virtualbox/VBoxNetAdpCtl
apt-get --reinstall install sudo
?
Ještě taková zajímavost při spuštění FFoxu mi zmizlo komplet nastavení "taby..atd" zajímavé pro mě je to nová zkušenost.
Pokud si nevytvářel nový uživatelský profil, tak nastavení máš v /home/uživatel/.mozilla/firefox/něco.default-release/ . Pokud si vytvářel nový uživatelský profil, tak nastavení máš v /home/uživatel/.mozilla/firefox/uživatelský_profil/ . Pokud jsi s tím tedy neudělal něco, co už bez obnovení zálohy nepůjde vrátit.
Jinak výběr profilu vyvoláš z terminálu příkazem firefox -P
.
Prosím
Tiskni
Sdílej: