Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
ffmpeg adb shell screenrecord --output-format = h264 - | ffplay -Je tam docela dlouhé zpoždění, myslel jsem, že přes kabel to bude sviznější, tak doufám, že to je jen o parametrech ffmpegu. Potřebuju ale přenést i zvuk a aby to bylo na /dev/videoX. Dá se to vůbec? Ideálně bez dalších aplikací pro android :) Moooooooooc díky :))
Řešení dotazu:
apt-get install v4l2loopback-utils modprobe v4l2loopback exclusive_caps=0 ffmpeg ... -f v4l2 -vcodec rawvideo -pix_fmt yuv420p /dev/video1Audio: pavucontrol a v něm naklikat aby výstup jednoho byl vstup druhého. Případně můžeš zavést modul snd-aloop, ale to je asi zbytečný opruz navíc. Latence: obávám se, že to bude o nastavení H.264 enkodéru. Například x264 to umí, otevři si manpage a hledej zerolatency. Jak to udělat na Androidu netuším.
modprobe: ERROR: could not insert 'v4l2loopback': Bad addressPřitom ten droidcam si vytvořil
v4l2loopback_dc
takřka bez problému.
# make install make -C /lib/modules/`uname -r`/build M=/opt/v4l2loopback modules_install make[1]: Vstupuje se do adresáře „/usr/src/linux-headers-5.4.0-050400rc6-generic“ INSTALL /opt/v4l2loopback/v4l2loopback.ko At main.c:160: - SSL error:02001002:system library:fopen:No such file or directory: ../crypto/bio/bss_file.c:69 - SSL error:2006D080:BIO routines:BIO_new_file:no such file: ../crypto/bio/bss_file.c:76 sign-file: certs/signing_key.pem: No such file or directory DEPMOD 5.4.0-050400rc6-generic Warning: modules_install: missing 'System.map' file. Skipping depmod. make[1]: Opouští se adresář „/usr/src/linux-headers-5.4.0-050400rc6-generic“ SUCCESS (if you got 'SSL errors' above, you can safely ignore them)
v4l2loopback-dkms
. Když to nešlo, tak podle rad jsem ho odinstaloval a snažil se zkompilovat:
git clone https://github.com/umlaeute/v4l2loopback.git cd v4l2loopback make sudo su make installviz:
https://askubuntu.com/questions/1263554/sudo-modprobe-v4l2loopback-modprobe-error-could-not-insert-v4l2loopback-bad
/lib/modules/5.4.0-050400rc6-generic/extraProblém byl v tom, že ten z balíčku tam zůstal.. po nové instalaci a následném purge zmizl :) Teď jdu tedy zkusit vytvořit to /dev/videoX .... :))
modprobe v4l2loopback exclusive_caps=0
se mi vytvořilo videozařízení /dev/video3, viz:
$ v4l2-ctl --list-devices Dummy video device (0x0000) (platform:v4l2loopback-000): /dev/video3Do které jsem zkusil poslat zatím jen mp4 video:
ffmpeg -re -i test.mp4 -f v4l2 /dev/video3
Otevřej jsem cheese
a tam mám jen droidcam
a integrovanou kameru z ntb. Pak mě ale napadlo otevřít Skype (který musím strpět kvůli škole:( a tam jsem měl na výber všechny tři kamery. Jak je to možné? Myslel jsem, že jsou nastavené "rovnocenně"...
ffmpeg adb shell screenrecord --output-format = h264 - | ffplay -Na tom příkazu je něco špatně…
adb shell screenrecord --output-format = h264 - | ffplay -Prosím o případnou editaci, aby to někoho nezmátlo. Jinak jsem našel teď tenhle odkaz:
https://knowitlabs.no/mirroring-your-android-display-to-mac-or-linux-20b2a7043f85kde je hezky popsané, co to dělá. Přídáním dalších parametrů už je zpoždení minimální:
adb shell screenrecord --output-format=h264 - | ffplay -framerate 80 -probesize 32 -sync video -
ffplay
perfektně
adb shell "while true; do screenrecord --output-format=h264 -; done" | ffplay -framerate 60 -probesize 32 -sync video -dostat ve stejném stavu do
/dev/video3
, které mám už vytvořené .. je to porod (pro mě) :(
adb shell screenrecord --output-format=h264 - | ffmpeg -f v4l2 -vcodec rawvideo -pix_fmt yuv420p /dev/video3 -
-
na konci? Vstup ze stdin bude -i -
na začátku, ne?
adb shell screenrecord --output-format=h264 - | ffmpeg -i - -f v4l2 -vcodec rawvideo -pix_fmt yuv420p /dev/video3moc díky pane :) Teď ještě zkouknu, jestli je to stejně plynulé jako ve
ffplay
, ale zatím se mi to zdá ok :)
adb shell "while true; do screenrecord --output-format=h264 -; done" | ffmpeg -i - -f v4l2 -s 1280x720 -vcodec rawvideo -pix_fmt yuv420p /dev/video3
Tiskni
Sdílej: