Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Ahojte,
Mohl by mi někdo poradit či mne nasměrovat? Potřebuji na různá PC nainstalovat/naklonovat/přenést z CD/USB flešky nějaký systém, který mi nabootuje z UEFI do příkazového řádku či konzoly a spustí automaticky dávkový soubor či skript, který vypíše v textovém režimu na obrazovku informaci. Např. "Hello world". To je vše. Proto se obracím s dotazem sem, na ABClinuxu. Po nabootování z SSD/HDD nemusí být funkční žádné periferie, kromě obrazovky a USB-PS/2 klávesnice. V režimu CSM by bylo možné použít MS-DOS. Ten ale nelze použít v případě čistokrevného UEFI počítače. Tak mne napadlo použít nějaký Linux. Instalace by měla běžet pokud možno bezobslužně, čili bez zásahu obsluhy. Nebráním se použití žádného média (CD/DVD/USB fleška). Na HDD/SSD mohou být vytvořeny jen nejnutnější oblasti pro výše uvedený účel a nemusí být využita celá jejich kapacita. Ostatní disky, pokud jsou přítomny, nemusí být formátovány vůbec. S Linuxem jsem nikdy nepracoval a chtěl bych se dopracovat k výše uvedenému cíli. Jedná se o současná, moderní PC, na které se bude OS instalovat vždy jen v režimu UEFI. Je to z toho důvodu, že výrobci již pomalu ukončují podporu CSM a v některých BIOSech je tato volba již zašedlá a nelze ji aktivovat. PC budou mít CPU AMD a Intel, disky SATA i NVME a SW RAID pole, grafiky AMD/Nvidia a Intel. Prostě všehochuť. Děkuji za pomoc.
Řešení dotazu:
Nechce se mi věřit, že by tím, že se spustí "příkazový řádek" (v Unixu/GNU/Linuxu shell? Který shell? Bez POSIX nástrojů?) mohlo být hotovo.Hypotéza: je to stavitel počítačů a potřebuje ukázat demo, že to jde spustit.
debootstrap
em nainstaluje systém – debootstrap
je v repozitáři a pokud víte jak instalace Debianu vevnitř funguje, může to být i snazší.
debootstrap
, kterým nainstalujete systém. (Debian má AFAIK i nějakou metodu automatické instalace.)
O grafiku se starat nemusíte, protože EFI by měl poskytnout svůj ovladač systému – dostanete tzv. EFI framebuffer.
Pokud to instalujete na větší množstí počítačů, zvažte použití bootování po síti, abyste je nemusel všechny obíhat s diskem. Pokud to není možné, doporučil bych zabalení celého systému do initrd, aby běžel i po odpojení disku.
dd
je trochu moc.
Tiskni
Sdílej: