Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ahojte,
Mohl by mi někdo poradit či mne nasměrovat? Potřebuji na různá PC nainstalovat/naklonovat/přenést z CD/USB flešky nějaký systém, který mi nabootuje z UEFI do příkazového řádku či konzoly a spustí automaticky dávkový soubor či skript, který vypíše v textovém režimu na obrazovku informaci. Např. "Hello world". To je vše. Proto se obracím s dotazem sem, na ABClinuxu. Po nabootování z SSD/HDD nemusí být funkční žádné periferie, kromě obrazovky a USB-PS/2 klávesnice. V režimu CSM by bylo možné použít MS-DOS. Ten ale nelze použít v případě čistokrevného UEFI počítače. Tak mne napadlo použít nějaký Linux. Instalace by měla běžet pokud možno bezobslužně, čili bez zásahu obsluhy. Nebráním se použití žádného média (CD/DVD/USB fleška). Na HDD/SSD mohou být vytvořeny jen nejnutnější oblasti pro výše uvedený účel a nemusí být využita celá jejich kapacita. Ostatní disky, pokud jsou přítomny, nemusí být formátovány vůbec. S Linuxem jsem nikdy nepracoval a chtěl bych se dopracovat k výše uvedenému cíli. Jedná se o současná, moderní PC, na které se bude OS instalovat vždy jen v režimu UEFI. Je to z toho důvodu, že výrobci již pomalu ukončují podporu CSM a v některých BIOSech je tato volba již zašedlá a nelze ji aktivovat. PC budou mít CPU AMD a Intel, disky SATA i NVME a SW RAID pole, grafiky AMD/Nvidia a Intel. Prostě všehochuť. Děkuji za pomoc.
Řešení dotazu:
Nechce se mi věřit, že by tím, že se spustí "příkazový řádek" (v Unixu/GNU/Linuxu shell? Který shell? Bez POSIX nástrojů?) mohlo být hotovo.Hypotéza: je to stavitel počítačů a potřebuje ukázat demo, že to jde spustit.
debootstrap
em nainstaluje systém – debootstrap
je v repozitáři a pokud víte jak instalace Debianu vevnitř funguje, může to být i snazší.
debootstrap
, kterým nainstalujete systém. (Debian má AFAIK i nějakou metodu automatické instalace.)
O grafiku se starat nemusíte, protože EFI by měl poskytnout svůj ovladač systému – dostanete tzv. EFI framebuffer.
Pokud to instalujete na větší množstí počítačů, zvažte použití bootování po síti, abyste je nemusel všechny obíhat s diskem. Pokud to není možné, doporučil bych zabalení celého systému do initrd, aby běžel i po odpojení disku.
dd
je trochu moc.
Tiskni
Sdílej: