Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
SSD se ti neopotřebovává a Thunar, nebo CoubleCommander na to nemají žádný vliv.
Počkej, když kopíruje z jednoho externího disku na druhý externí|síťový disk, tak se na SSD nezapisuje, ne? Možná nějaká zanedbatelná systémová režie?
No vidíš. A já kdybych teď měl zbytečné 32 GB SSD, tak bych si NextCloudPi přemístil z SD karty na ně a z karty bych jen bootoval. Určitě bych je ale nevyhodil.
zivotnost dat v bunce neni ninak zazracne dlouha, a uz po par mesicich mimo napajeni muzes prijit o data.Tohle je jen spekulace, ač oba o tom víme kulový.
smartctl
?
Mali by tam byť atribúty SSD_Life_Left, Lifetime_Writes_GiB a podobne. Ich zoznam samozrejme závisí od výrobcu, a konkrétneho modelu. Ale komplexné Linuxové desktopy majú v sebe aj SMART kontrolu diskov, a človeku vyskočí notifikácia pri hodinkách.
To nejsou parametry pro zadání, ale atributy, které se ve výpisu mohou objevit. Napřed identifikuj úložiště, o kterém chceš zobrazit informace:
lsblk
Dejme tomu, že máš v pc 2 úložiště a chceš zobrazit informace o tom druhém, tedy o sdb. Pak zadej:
sudo smartctl -x /dev/sdb
Špatně jsem tě pochopil.
Každopádně pro zobrazení celého výpisu slouží ten parametr -x. Pokud ve výpisu neuvidíš, o čem psal Peter, tak to tam prostě není.
sudo smartctl -x /dev/sda >pripoj_do_abc.txt
Tiskni
Sdílej: