Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Řešení dotazu:
Já mám v Mintu (Cinnamon) Nemo a spokojenost.
Asi jsi myslel ten komentář výše, než kam odkazuje link. Chová se mi to stejně. Něco se začne dít až při zadání 3 znaku. S tím ale já osobně problém nemám, protože ani jeden můj soubor se nejmenuje na <=2 znaky. A vzhledem k tomu, že si pro vlastní orientaci za každý soubor píšu příponu, i kdybych se rozhodl mít soubor s jedním znakem v názvu, bude se ten název skládat z 5 znaků. Takže za mě dobrý. Jestli existují systémové soubory s názvem <=2 znaky ani netuším. Doposud jsem takový neměl potřebu hledat a kdybych náhodou v budoucnu měl, tak by to určitě šlo vyřešit z terminálu.
Jak už jsem psal, za mě je Nemo super. Dá se v něm např. nastavit "otevřít položku jedním kliknutím", "při mazání obejít koš", "dvojklikem do prázdna přejít o úroveň výše" (super), nebo si můžeš vybrat, které ikony budou zobrazeny - "nová složka" atd, pamatuje si šířku postranního panelu atd atp.
Jestli existují systémové soubory s názvem <=2 znaky ani netuším.Existují, namátkou třeba
/usr/bin/[
nebo /bin/ls
, ale v tom asi potřebovat vyhledávat moc nebudeš :)
OK, dík.
No tak to má snad každý, ne?
V jednom adresáři jsem vytvořil 4 adresáře s různými názvy. V prvních třech adresářích jsem vytvořil txt soubor se shodným názvem, ale odlišným obsahem. Pak jsem ten soubor dal vyhledat a zobrazily se 3 výsledky. Označil jsem je a při snaze o zkopírování do toho 4 adresáře se objevil dialog, jestli chci změnit název pro cíl, nebo nahradit atd. Jestli jsi neměl na mysli ani tohle, tak pokud budeš chtít, abych něco zkusil, tak to upřesni.
Nejde o to jak často to použiju ale jestli budu mít vůbec možnost.
Myslím, že o to jde. Když se na to podívám reálně, tak jsem to do teď nikdy nepotřeboval. Kolikrát to asi budu potřebovat? Nemůžu to vědět, ale myslím, že mnohokrát ne. A teď uvaž, kolik času bys strávil řešením tohoto připadného problému (klikání, přejmenovávání) a kolik jej strávíš zkoumáním různých správců souborů, psaní do fóra atd. A to vše jen proto, abys to možná nikdy nepotřeboval, ale měl tu možnost. Já bych to řešil až v případě, kdy bych např. nastoupil do nového zaměstnání a věděl, že to tam budu potřebovat dnes a denně. A vem si, že bys tak měl řešit všechno, abys měl vždy možnost. To je masochismus.
Nemo > Upravit > Předvolby > Chování > Hromadně přejmenovat > Příkaz, který bude vyvolán, při hromadném přejmenování souborů. Řekl bych, že to je to co hledáš.
Nezkoušel, protože nevím, jaký příkaz bych tam měl dát, aby to dělalo to, co chceš. Ale myslel jsem, že zkušenější uživatel by to zprovoznil.
v catfish označ súbory, ktoré chceš kopírovať a jednoducho ich pretiahni do cieľového adresára
človek by čakal možnosť ctrl+C ctrl+V, ale toto je tiež použiteľné
Jak dostanu nalezené z Catfishe do nového adresáře? Mě to jde jen po jednom, jde označit vše Ctrl+A ale Ctrl+C a Vložit do adresáře v Thunaru už nefunguje. Jinak to na mě působí jako z doby kamennéoznacene chytnes mysi, hodis do Thunar okna a na dotaz "Potvrdte nahrazeni souboru" das "Prejmenovat vse", v cili pak budou soubory: neco.txt, neco(kopírovat 1).txt, neco (kopírovat 2).txt... (uznavam ze tady "selhal" prekladatel, protoze by to mela vkladat spis (kopie 1) )
zkus udelat noveho uzivatele, jestli to bude delat i jemu (at zjistis zda je problem v systemu nebo v home)Tak je to tím profilem, asi není dobré míchat do jednoho různá DE. Vlatně mi dost vadilo i zamíchání aplikačních ikon xfce v gnome. Ještě jsem si všiml, že v nastavení xfce u autostart položkách bylo dost gnome službiček včetně trackeru, ten v xfce stejnak ničemu nepomůže, co?
taky mi to nejde :O :O
nautilus v 3.38.1
$cat test.txt adam boženaKdyž otevřu Catfish, zaškrtnu "Hledat v obsahu souboru", a dám hledat slovo "adam", tak soubor test.txt najde, ale když uložím soubor do jiného kódování (v Sublime volbou "Save with Encoding>") např. Windows 1252 nebo 1250 nebo ISO 8859-2, a zase dám hledat "adam", tak Catfish žádný soubor nenajde. Jedině když smažu písmenko "ž", tak to pak správně najde i v jiných kódováních než UTF-8. Když hledám "adam" v Double Commanderu, tak to daný soubor najde správně ve všech uvedených kódováních. Nehodlám ukládat do jiného kódování než UTF-8, ale všiml jsem si toho u souboru, který jsem dostal od jiného člověka, takže v tomto směru se Catfish jeví dost nespolehlivě. Nikde v nastavení Catfish nevidím, že by se toto chování dalo ovlivnit.
Jak se tadyProsím, "tady" vytvořit odkaz sem a celý obsah problému s kodováním vložit do nového dotazu, pro přehlednost.
Tiskni
Sdílej: