Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Dostupnost produktu (Revision R1)V eshope kde ho chcem kupit neni uvedena ziadna rev. Na OpenWRT je uvedene, ze to funguje len s B1/B2 a C1, C2 (prip. D1 a E1). Hmm ale teraz citam, ze tieto routery su nachylne na zlyhanie eth portov, takze asi preto su tak lacne ... Ale aj tak chcem vediet ci to niekto pouziva, prip. aj s openwrt a ci je spokojny
s L4Ten jejich „operační systém“ stejně smažeš a nahradíš OpenWRT.
s gigabit LAN a aj AC je Mikrotik RB750Gr3Ani hEX (750Gr3) ani hEX lite (750Gr2) nemá žádné wifi, natož pak ac. Nevím, kde jsi to tam našel. Pokud chceš externí antény a MIMO, tak si hodně připlatíš. A i pokud bys je nepotřeboval (i když možná by šly dobastlit, vevnitř bude pigtail), tak je stovková verze RB952Ui-5ac2nD (v české Alze stojí stejně jako ten dlink) nebo gigabitová RB962UiGS-5HacT2HnT (za skoro trojnásobek).
Pokud ale člověk nemá znalosti
To by byl parádní blog, kde by bylo vše polopaticky vysvětleno a v češtině.
Tiskni
Sdílej: