Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
VLAN-10 - master: eth0; slaves: eth1, eth2, eth3
VLAN-11 - master: eth1; slaves: eth2, eth4, eth3
VLAN-12 - master: eth2; slaves: eth0, eth3, eth1
...
Pozeral som na openvswitch, ale tam som to zatial nenasiel a do gugla neviem sformulovat spravny vyraz.
Vdaka.
Především máte trochu zmatek v terminologii: master je ten bond device, slaves jednotlivá zařízení v něm. Dále nepíšete, jaký typ bondingu vlastně chcete; tipoval bych, že active-backup, protože tam jedině má smysl rozlišovat pořadí (nebo aspoň primary slave).
Technicky by se to, o co se snažíte, dalo docílit tak, že si vytvoříte vlan device nad jednotlivými eth* a ty pak dáte do bondu, tj. opak toho, co se používá normálně. Mohlo by to vypadat nějak takhle (píšu to z hlavy, takže jsou tam určitě chyby):
ip link add eth0.10 link eth0 type vlan id 10 ip link add eth1.10 link eth1 type vlan id 10 ip link add eth2.10 link eth2 type vlan id 10 ip link add eth3.10 link eth3 type vlan id 10 ip link add bond10 type bond mode active-backup miimon 100 ip link set eth0.10 master bond10 ip link set bond10 primary eth0.10 primary_reselect always ip link set eth1.10 master bond10 ip link set eth2.10 master bond10 ip link set eth3.10 master bond10
Ale nejspíš to stejně nebude ono, protože se ty pakety stejně budou muset zpradovávat na všech eth*. Pokud chcete nějak rozumně rozkládat zátěž, potřebujete spíš LACP.
A teda otazka - ak by v tomto pripade vypadol active interface, tak cez ktore interfaci by potom tiekli data?
Když má bond nastavený primary slave, tak je přednostně active ten, který je primary. Pokud navíc nastavíte primary_reselect
na always
, tak se i po případném výpadku přepne zase zpátky na něj, jakmile je zase "up".
Ale nejspíš to stejně nebude ono, protože se ty pakety stejně budou muset zpradovávat na všech eth*.Tomuto nerozumiem.
Aby to mohlo fungovat tak, jak si představujete, každá z těch síťových karet bude muset stejně mít MAC adresy všech bond zařízení ve svém unicast listu a všechny VLAN id ve svém filtru. Takže ve výsledku každá z těch karet přijme všechny pakety a filtrovat se to bude až softwarově. Pokud by vám tedy opravdu něco vytížilo kapacitu toho ethernetu příchozím provozem, tak vám to stejně "ucpe" všechny.
Vlany ve skutecnosti existujou nad tim bondem a o tom ze tam je vic fyzickych rozhrani nemaji paru.
To je sice obvyklá konfigurace, ale není to nutné; může to fungovat i obráceně. (Ale jak jsem se snažil tazateli vysvětlit, stejně se to nebude chovat tak, jak by si představoval.)
No a kedze to vo vmware funguje, tak som hladal moznu alternativu pre linux.Niečo mi ale hovorí, že VMware použilo linuxové jadro posledne vo verzii 3.5, a sieťovú vrstvu má tým pádom v súčasnej dobe o dosť inú od Linuxu. Menvite ma inak riešený promiskuitný mód na sieťovkách, a to aj kvôli Metro Clusteru a podobným buzzwordom.
Tiskni
Sdílej: