Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
[petr@router.soban.cz] /interface list member> print Flags: X - disabled, D - dynamic # LIST INTERFACE 0 LAN bridge1 1 ;;; INTERNET IPv4 WAN ether1 2 ;;; INTERNET tunel IPv6 WAN he.net 3 LAN ether2 4 LAN ether3 5 LAN ether4 6 LAN ether5 7 LAN wlan1 8 LAN wlan2 9 D LAN <l2tp-Bezrucova> [petr@router.soban.cz] /interface list member>
Trochu to nechápu, proč má ten mikrotik2 dvě IP?Lebo su to dva subnety na dva rozne switche na LAN2
Jinak na mikrotiku1 musíš nastavit routování že síť 192.168.8.0/24 je dostupná přes 192.168.4.0/24.ok, to mám, ping neprechádza...
Taky jak ten spoj putuje? Přes internet? Takže na mikrotiku1 máš veřejnou IP a spojení navazuje ten mikrotik2 na ten mikrotik1?Mikrotik1 je za NATom, mikrotik2 má verejnú IP. Áno cez internet, spojenie navazuje mikrotik1 na mikrotik2
Ta 192.168.4.0/24 je adresa na wan rozhraní co máš od ISP a děláš nat na 192.168.8.0/24 nebo jak to je?nie 192.168.4.0/24 a 192.168.8.0/24 su LAN segmenty na Mikrotik2 - WAN na mikrotik dva je ostra IP staticka
Jinak já používám něco podobného, mám přes internet propojené dvě sítě akorát používám l2tp přes ipsec.musí byť PPTP
Jinak ARP musíš mít taky nastavené na proxy-arp, ten spoj musíš mít v LAN.na ktorom Mikrotiku ? Na jednotke ?
Jinak ono těch záseků může být víc, a na více místech, od firewallu, natu, a pod....Takže to chce trošku podrobněji popsat, a nebo můžeš zveřejnit konfiguraci kde odstraníš hesla a zveřejníš ji.
uff, to bude vela odstranovania... ale skusim...
PS. Pokud se na mikrotiky dá dostat přeš internet (veřejná IP) můžu na to mrknout osobně.
dik, ale to asi nepojde.
Tiskni
Sdílej: