V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Současně byla představena nová deska Arduino UNO Q se dvěma čipy: MPU Qualcomm Dragonwing QRB2210, na kterém může běžet Linux, a MCU STM32U585 a vývojové prostředí Arduino App Lab.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Byla vydána nová stabilní verze 6.10 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Netwide Assembler (NASM) byl vydán v nové major verzi 3.00. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
/etc/network/if-up.d
(pouzivam Devuan). Urcite to skusal aj cez wicd skripty (preto som myslel, ze to robim cez wicd), ale nefungovalo to velmi dobre.
Ten skript je uplne primitivny:
#!/bin/sh # ipinfo="$(ip addr show | grep 'inet 10\.0\.120\.\|inet 10\.0\.121')" # stop IPsec in home LAN if [ -n "$ipinfo" ]; then ipsec stop > /dev/null 2>&1 else ipsec restart fi
nestačilo by tam jakoby jenom přidat 'nofail' k těm samba mountům?? :O :O
route outside 0.0.0.0 0.0.0.0 a.b.c.d 1Coz bych typnul je presne to ono, co zmeni default routu a co ty nechces. Pokud je to ono, tak to proste jen zakomentuj, hypoteticky by to mohlo stacit. Pokud totiz rozhrani VPNky ma IPcko a to je z rozsahu firmy a ma spravnou masku, tak by se spravna routa mela vytvorit tak nejak od prirody sama, a ta dostane pred defaultem prednost. Ostatne si to muzes overit i bezezmen - ip ro ls. Alternativne se pak da (ale to uz je trochu vyssi divci) pouzit vic routovacich tabulek a pravidla. Tema vpodstate rikas do ktery routovaci tabulky ma ten paket padnout, a v kazdy muzes mit uplne jiny routy, vcetne ty default. --- Dete s tim guuglem dopice!
Poslat pres ni veskerej provoz dava smysl - pokud mas firemni stroj a firma chce zajistit, aby veskera komunikace bezela pres firemni GW a tim padem byla pod kontolou.Přesně tohle podle mě Cisco AnyConnect dělá. Díky za tipy, prověřím.
Tiskni
Sdílej: