Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
openssl genrsa -des3 -out osobni_klice/$NAME/$NAME.key 2048 openssl req -new -key osobni_klice/$NAME/$NAME.key -out osobni_klice/$NAME/$NAME.csr openssl x509 -req -in osobni_klice/$NAME/$NAME.csr -out osobni_klice/$NAME/$NAME.crt -sha1 -CA /opt/ssl/CA/cacert.pem -CAkey /opt/ssl/CA/private/cakey.pem -CAcreateserial -days 730 openssl pkcs12 -export -in osobni_klice/$NAME/$NAME.crt -inkey osobni_klice/$NAME/$NAME.key -name "Client certificate" -out osobni_klice/$NAME/$NAME.p12Dodnes vše fungovalo, ale po aktualizaci Windows 10 20H2 se na stránky vůbec nedostanu. Firefox, Edge, Explorer, všechny prohlížeče hlásí následující chybu:
Při spojení s muj.server.cz nastala chyba. Partner protokolu SSL měl s obdrženým certifikátem neznámé problémy. Kód chyby: SSL_ERROR_CERTIFICATE_UNKNOWN_ALERTNějak nemůžu dohledat, jeslti jáhodou nepoužívám nějaké již nepodporované šifrování nebo jestli je problém někde jinde. Předem děkuji za radu.
Řešení dotazu:
This server's certificate is not trusted, see below for details. Certificate uses an insecure signature. Upgrade to SHA2 to avoid browser warnings. MORE INFO » This server's certificate is not trusted by major browsers. MORE INFO »Tohle asi bude ten problém, že? Signature algorithm SHA1withRSA INSECURE
Obecně je dobré se při každém generování klíčů + certifikátů podívat, jaké nové parametry (hashovací funkce, symetrické šifry, typy asymetrických klíčů) existují a které z nich jsou podporované a doporučované.
Ano, je to malinko čtení dokumentace navíc, každý rok nebo tak, ale aspoň se pak člověku nestane takový průser, aby někde zkoušel používat (neřkuli opravdu používal) SHA1.
…ve finale ti podporovany sifry/klice/cokoli zmeni v prubehu jejich platnosti trebas provozovatel sluzby…
Který? Kdy? Proč? Kdy přesně se něco takového stalo, aby nějaký „provozovatel služby“ něco podstatného změnil tak, aby platné vydané certifikáty přestaly fungovat? Prosil bych konkrétní příklady a odkazy, jinak se bavíme v rovině blábolů a fantazií. Nemluvě o tom, že tady jde o případ, kdy někdo vydává certifikáty, což znamená, že je provozovatel služby a může (téměř) o všem rozhodnout. Měl by tedy rozhodovat informovaně a zodpovědně.
A to pomijim prosty fakt, ze hromada sluzeb neumi a nikdy umet nebude nic jinyho nez prave sha1.
Jako že když najdu zdroják nějaké dávno nepoužívané služby z roku 2005, bude umět jenom SHA1? Jo, dobře. No a? Nebo jak jinak mám tomuhle nesmyslu rozumět?
A kdyz chces k cemukoli jinymu dokopat widle, tak jim to musis natlacit nasilim, a na 150ti ruznych mistech, abys pak zjistil, ze si vynechal to 151.
Kde přesně je/bylo kdy napsáno, že Shitdows trvají na SHA1, což bylo už před cca 10+ lety přinejlepším deprecated? Ne, ani Shitdows na ničem takovém netrvají.
Kuprikladu takovej soudruh powershell bez nasili tls 1.2 proste nepouzije (o 1.3 si muzes nechat zdat). Dtto .Net.
Což by mohla být položka číslo 1000001 na seznamu důvodů, proč nepoužívat béčkové uzavřené technologie. Nicméně verze TLS je jakási podivná odbočka od tématu (SHA1). Není mi jasné jasné, jak by něco takového mohl být argument proti zrušení SHA1 v X509 datech. Posledních 10+ let jsem žádný takový nebezpečný odpad jako SHA1 nepoužil a žádným Shitdows to (pokud vím) nevadilo.
Další vymaštěný anonym nechápe, která bije.
Nechápeš, co je to certifikát, šifrování, atd. atp. Jenom papouškuješ ta slova, ale netušíš, co znamenají. Proč se potom vůbec snažíš něco psát?
Jestli si opravdu myslíš, že v nějakém systému (byť by to byly Shitdows) je potřeba SHA1 fingerprint, nejspíš sis zapomněl vzít léky. Ba co hůř, posledních asi tak 10 let jsi ty léky nebral, jak jsi měl.
Ach jo, tihle anonymní dementi s hovnem v hlavě by už měli být konečně nějak zakázaní.
Tiskni
Sdílej: