Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
CONFIG_INITRAMFS_SOURCE
), kam se napíše cesta k souborovému systému (adresáři) k zabudování, a Processor type and features→Built-in kernel command line (CONFIG_CMDLINE_BOOL
, CONFIG_CMDLINE
), který umožňuje nastavit parametry příkazové řádky už při kompilaci. Ten initramfs může připojit šifrovaný disk, smazat sám sebe a přejít do nového systému. Tak funguje i běžný (samostatný) initrd/initramfs, který možná používáte pro spuštění Vašeho desktopového OS.
Adresář s initramfs vypadá třeba nějak takto:
/bin/ ├─ busybox ├─ init ├─ init2 └─ … /klic_k_disku.binDo souboru
/bin/busybox
umístěte staticky linkovaný busybox a do skriptu /bin/init
napište třeba (píšu to zpaměti, nedivil bych se, kdyby tam byla chyba):
#! /bin/busybox sh /busybox --install -s /bin export PATH="/bin" mkdir -p /sys /proc /dev mount -ntproc none /proc mount -ntsysfs none /sys mount -ntsevtmpfs none /dev exec /bin/init2Do
/bin/init2
umístěte program, který dál nastaví systém. (Opět třeba shellový skript.)
O initramfs je více informací třeba cde: http://www.linuxfromscratch.org/blfs/view/svn/postlfs/initramfs.html
Nezapomeňte na spustitelné příznaky.
Do té volby CONFIG_INITRAMFS_SOURCE
dejte cestu k adresáři s daty initramfs, nikoliv k zabalenému intiramfs.
Na příkazovou řádku předejte init=/bin/init
.
Tiskni
Sdílej: