Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
CONFIG_INITRAMFS_SOURCE
), kam se napíše cesta k souborovému systému (adresáři) k zabudování, a Processor type and features→Built-in kernel command line (CONFIG_CMDLINE_BOOL
, CONFIG_CMDLINE
), který umožňuje nastavit parametry příkazové řádky už při kompilaci. Ten initramfs může připojit šifrovaný disk, smazat sám sebe a přejít do nového systému. Tak funguje i běžný (samostatný) initrd/initramfs, který možná používáte pro spuštění Vašeho desktopového OS.
Adresář s initramfs vypadá třeba nějak takto:
/bin/ ├─ busybox ├─ init ├─ init2 └─ … /klic_k_disku.binDo souboru
/bin/busybox
umístěte staticky linkovaný busybox a do skriptu /bin/init
napište třeba (píšu to zpaměti, nedivil bych se, kdyby tam byla chyba):
#! /bin/busybox sh /busybox --install -s /bin export PATH="/bin" mkdir -p /sys /proc /dev mount -ntproc none /proc mount -ntsysfs none /sys mount -ntsevtmpfs none /dev exec /bin/init2Do
/bin/init2
umístěte program, který dál nastaví systém. (Opět třeba shellový skript.)
O initramfs je více informací třeba cde: http://www.linuxfromscratch.org/blfs/view/svn/postlfs/initramfs.html
Nezapomeňte na spustitelné příznaky.
Do té volby CONFIG_INITRAMFS_SOURCE
dejte cestu k adresáři s daty initramfs, nikoliv k zabalenému intiramfs.
Na příkazovou řádku předejte init=/bin/init
.
Tiskni
Sdílej: