abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Zajímavý článek

    Bezpečnostní specialista Graham Helton z Low Orbit Security si všímá podezřelých anomálií v BGP, zaznamenaných krátce před vstupem ozbrojených sil USA na území Venezuely, které tam během bleskové speciální vojenské operace úspěšně zatkly venezuelského diktátora Madura za narkoterorismus. BGP (Border Gateway Protocol) je 'dynamický směrovací protokol, který umožňuje routerům automaticky reagovat na změny topologie počítačové sítě' a je v bezpečnostních kruzích znám jako 'notoricky nezabezpečený'.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 2
    dnes 06:11 | Nová verze

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,58 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,32 %. Procesor AMD používá 67,43 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:55 | IT novinky

    V Las Vegas probíhá veletrh CES (Consumer Electronics Show, Wikipedie). Firmy představují své novinky. Například LEGO představilo systém LEGO SMART Play: chytré kostky SMART Brick, dlaždičky SMART Tagy a SMART minifigurky. Kostka SMART Brick dokáže rozpoznat přítomnost SMART Tagů a SMART minifigurek, které se nacházejí v její blízkosti. Ty kostku SMART Brick aktivují a určí, co má dělat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:33 | Bezpečnostní upozornění

    Vládní CERT (GovCERT.CZ) upozorňuje (𝕏) na kritickou zranitelnost v jsPDF, CVE-2025-68428. Tato zranitelnost umožňuje neautentizovaným vzdáleným útočníkům číst libovolné soubory z lokálního souborového systému serveru při použití jsPDF v prostředí Node.js. Problém vzniká kvůli nedostatečné validaci vstupu u cest k souborům předávaných několika metodám jsPDF. Útočník může zneužít tuto chybu k exfiltraci citlivých

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 16:22 | Komunita

    V úterý 13. ledna 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 5. Mobile Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a související infrastrukturu. Akci pořádá David Heidelberg.

    … více »
    lkocman | Komentářů: 0
    včera 16:00 | Pozvánky

    Už je 14 dní zbývá do začátku osmého ročníku komunitního setkání nejen českých a slovenských správců sítí CSNOG 2026. Registrace na akci je stále otevřená, ale termín uzávěrky se blíží. I proto organizátoři doporučují, aby se zájemci přihlásili brzy, nejlépe ještě tento týden.

    … více »
    VSladek | Komentářů: 0
    včera 02:22 | Pozvánky

    Rok 2026 sotva začal, ale už v prvním týdnu se nashromáždilo nezvykle mnoho zajímavostí, událostí a zpráv. Jedno je ale jisté - už ve středu se koná Virtuální Bastlírna - online setkání techniků, bastlířů a ajťáků, kam rozhodně doražte, ideálně s mikrofonem a kamerou a zapojte se do diskuze o zajímavých technických tématech.

    Dějí se i ne zcela šťastné věci – zdražování a nedostupnost RAM a SSD, nedostatek waferů, 3€ clo na každou položku z Číny … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.1. 22:00 | Komunita

    Vývojáři GNOME a Firefoxu zvažují ve výchozím nastavení vypnutí funkce vkládání prostředním tlačítkem myši. Zdůvodnění: "U většiny uživatelů tento X11ism způsobuje neočekávané chování".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    5.1. 15:22 | Nová verze

    Nástroj pro obnovu dat GNU ddrescue (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 1.30. Vylepšena byla automatická obnova z disků s poškozenou čtecí hlavou.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.1. 12:55 | IT novinky

    Protokol IPv6 má již 30 let. První návrh specifikace RFC 1883 je z prosince 1995.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (1%)
     (4%)
     (0%)
     (10%)
     (24%)
     (5%)
     (6%)
     (3%)
     (11%)
     (52%)
    Celkem 257 hlasů
     Komentářů: 6, poslední dnes 19:22
    Rozcestník

    Dotaz: SaMBA 4 FileServer (ActiveDirectory)

    18.5.2021 23:35 zipi | skóre: 21
    SaMBA 4 FileServer (ActiveDirectory)
    Přečteno: 479×
    Zdravím, řeší už nějaký ten den sdílené složky za pomocí ACL .. vycházím z manuálu Setting up a Share Using Windows ACLs - pomocí manuálu vytvořím danou sdílenou složku, ale problém nastává, když chci odebrat všechny nepotřebné skupiny jako je třeba "Everyone". A přidat vlastní skupinu tak mi to píše, že nemám práva zápisu na danou složku. Nařešil někdo z Vás už obdobní problém .? Podle všeho by to mělo fungovat bez problému. Děkuji za každou radu.

    Odpovědi

    19.5.2021 00:21 Karlosek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SaMBA 4 FileServer (ActiveDirectory)
    Už je to taky nějaký ten den, co jsem to dělal. Ale taky mi to nešlo, měl jsem špatně práva na sdílené složce. Když nastavíš 777, tak to taky nejde?
    19.5.2021 08:27 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SaMBA 4 FileServer (ActiveDirectory)
    Musis tomu chownem dat nekoho jako administratora. V domene typicky domain admins na pozici skupiny. Muzes tam dat samo i konkretniho usera. Ostatne to mas i na tom odkazu.
    chown :"domena\domain admins"
    
    Co se tyce prav, tak chces spis 770 (root/admini). Tohle udelas z shellu a zbytek uz muzes z toho widliho guicka. Widle ty prava budou zobrazovat tak nejak divne (v advanced budes mit vse, ale v tom zjednodusenym ti reknou ze mas specielni), ale to spravis, kdyz adminum das v tom easy rozhrani full control.

    A pochopitelne, v okamziku kdy ty prava menis musis byt clenem ty skupiny nebo tim uzivatelem, ktery sis nastavil tim chownem.

    ---

    Dete s tim guuglem dopice!
    19.5.2021 11:50 bigBRAMBOR | skóre: 36
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SaMBA 4 FileServer (ActiveDirectory)
    A přidat vlastní skupinu tak mi to píše, že nemám práva zápisu na danou složku

    pod jakym uzivatelem to delas? Protoze jestli nastavujes prava na cele sdileni tak to musu delat uzivatele administrator, v navodu se pise ze jeste uzivatel s pravy SeDiskOperatorPrivilege ale to mi kdyz jsem to zkousel pred lety nefungovalo.

    lepsi na ty slozky vubec nesahat z linuxu, jak nekdo dole pise chown a podobne, tusim taky ze kdyz mas nekde jako vlastnika slozky roota tak cele nestaveni prav spadne, nekde je to popsane.
    19.5.2021 20:02 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SaMBA 4 FileServer (ActiveDirectory)
    Kdyz nepouzijes chown, tak to bude na root:root. Jak se pod widlema prihlasis na roota? Takze prave na ten koren ten chown poslat musis.

    Co teda taky rozhodne nedoporucuju je nasledne jakkoli hrabat na subfoldery, pripadne se snazit o cokoli pomoci nastavovani acl z shellu, jde to, ale vzhledem k tomu jak je to "privetive" vyreseny, je pravdepodobnost ze vysledek widle pochopej blizkej nule. Pokud si pamatuju, tak kdyz sem si stim hral naposled, zalezelo i na poradi v jakym se ty aclka nastavej.

    Jinak co se tyce opravneni, je treba jeste vzit v potaz opravneni na smb (=protokol) ve widlich je na to extra tab. Defaultne tam byva everyone a full control.

    ---

    Dete s tim guuglem dopice!
    20.5.2021 11:39 zipi | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SaMBA 4 FileServer (ActiveDirectory)
    Vyzkouším, zkouším docílit tohoto:
    
    shares -> je sdílená složka třeba pro skupinu Domain Users pouze RO
     sub. abc01 - je složka, kam bude mít přístup skupina ABC01 pouze RO + ABC02 RW
     sub. abc02 - je složka, kam bude mít přístup skupina ABC02 pouze RW
    
    
    20.5.2021 12:18 zipi | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SaMBA 4 FileServer (ActiveDirectory)
    Bude potřeba ošetřit pomocí Linuxu složku shares a další složky pak řešit už pomocí ACL :) jiná cesta asi nebude ..

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.