Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
echo 50000 > /sys/devices/virtual/thermal/thermal_zone0/trip_point_4_temp
rc.local při startu běží pod rootem.
sudo
. Ten skript už pod rootem běží, sudo
ničemu nepomůže, akorát to může rozbít.
Defaults !visiblepwPotom to odmietne bezat, ak to nema terminal. Cize ak mas, tak zakomentuj.
Defaults visiblepw
sudoers
zase vraťte do původního stavu. Ve skriptu, který běží pod rootem, je nesmysl spouštět sudo
.
rc.local
. Pokud by se to z nějakého záhadného důvodu pokoušel spouštět z cronu jiného uživatele, je nejjednodušší řešení přesunout to do systémového cronu. A upřímně řečeno, nemyslím si, že by tazatel věděl, že existuje uživatelský cron…
PATH
. Lepší je dát do cronu (absolutní) cestu k nějakému skriptu a teprve v tom skriptu mít výkonný kód.
#!/bin/bash echo "jede" >>/root/jede.txt
# /lib/systemd/system/rc-local.service # SPDX-License-Identifier: LGPL-2.1-or-later # # This file is part of systemd. # # systemd is free software; you can redistribute it and/or modify it # under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by # the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or # (at your option) any later version. # This unit gets pulled automatically into multi-user.target by # systemd-rc-local-generator if /etc/rc.local is executable. [Unit] Description=/etc/rc.local Compatibility Documentation=man:systemd-rc-local-generator(8) ConditionFileIsExecutable=/etc/rc.local After=network.target [Service] Type=forking ExecStart=/etc/rc.local start TimeoutSec=0 RemainAfterExit=yes GuessMainPID=no # /lib/systemd/system/rc-local.service.d/debian.conf [Unit] # not specified by LSB, but has been behaving that way in Debian under SysV # init and upstart After=network-online.target # Often contains status messages which users expect to see on the console # during boot [Service] StandardOutput=journal+console StandardError=journal+consoleNejdřív bych udělal
systemctl status rc<TAB><TAB>
(musíš mít nainstalovaný bash-completion balíček) abys zjistil jestli už neexistuje. Pokud ne, tak ji vytvoř /etc/systemd/system/rc-local.service
, systemctl enable rc-local.service
, a po restartu systemctl status rc-local.service
. Taky si v tom skriptu třeba vytvoř touch /tmp/foo
ať víš že se to spustilo.
Když ti to nefunguje v cronu, tak to bude buď v syslogu, nebo ti to pošle email - musíš mít v systému funkční maily, což já dělám většinou pomocí ssmtp
.
# THIS FILE IS ADDED FOR COMPATIBILITY PURPOSES # # It is highly advisable to create own systemd services or udev rules # to run scripts during boot instead of using this file. # # In contrast to previous versions due to parallel execution during boot # this script will NOT be run after all other services. # # Please note that you must run 'chmod +x /etc/rc.d/rc.local' to ensure # that this script will be executed during boot.
Tiskni
Sdílej: