Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím,
MB ASRock B550 Steel Legend podle manuálu podporuje Ryzeny řady 3000 a 4000. Na stránkách ASRock je ke stažení aktualizace BIOSu verze 1.20 s popisem "Support AMD Ryzen™ 5000 Series processors". Chápu správně, že aby do té MB šel dát Ryzen 7 5800X, tak se do ní bude muset napřed dát Ryzen z těch dvou nižších řad (kromě 3200G a 3400G viz. manuál) a aktualizovat BIOS?
Existují i MB's s pokročilou funkcí flešování aktualizace BIOSu bez CPU, ale v manuálu tu funkci nevidím. Takže pokud se nepletu, napřed bude třeba dát do MB tu nižší řadu Ryzenu, ano?
Řešení dotazu:
Všeobecně se má za to, že flešování BIOSu je riziková operace. Pokud by mi ta deska naběhla a flešl bych tam tu aktualizaci, bude riziko podle tebe větší? Mám to zkusit? Nerad bych den starou desku briknul.
BTW: Mám ji ze Softcomu, kam jsem dnes nemohl zavolat, protože dnes mají zavřeno, takže tam zavolám v pondělí. Každopádně jsem si zavolal do TSBohemia a tam by mi to udělali za nějakou tu stovku. Takže zkusit flešnout, nebo raději počkat do pondělí?
Raději mám jistotu. Proto jsem se ptal, jestli je to riskantnější. Jinak s flešováním BIOSu problém nemám. Párkrát už jsem to dělal a nikdy jsem žádný problém neměl, takže to ani za moc riskantní nepovažuji.
Jaká je tam verze BIOSu nevím, protože jsem to spuštěné ještě neměl. Když se ale dívám do přiložených papírů, tak "Quick Installation Guide" i "Quick Software Setup" začínají řádkem "Version 1.0" a na druhém řádku je "Published May 2020". Jestli je to ale verze BIOSu, nebo těch příruček, to si jistý nejsem. Můžeš to posoudit sám. Každopádně na stránkách ASRock je u verze BIOSu 1.0 datum vydání 2020-05-26.
Verzi BIOSu nemám ani na krabici na nějakém štítku, ani nikde na MB. Oddělal jsem i heatsinky, ale nic tam nebylo. Zkusím to tedy a uvidím.
Máš pravdu Pavle. Fakt to tam bylo, ale velmi titěrným písmem za názvem MB.
Tak jsem dal na tebe a povedlo se.
aktualny bios ma aku verziu?
1.01. Je to ale jedno. Jdu to zkusit tak jako tak.
Všeobecně se má za to, že flešování BIOSu je riziková operace.Ano. Právě proto u některých desek bývá 2x bios (ten druhý je záložní). U Asroku to bývá např. u řady Extreme4, ale jen pro Intel. U desek pro AMD to z nějakého důvodu nebývá. U tvojí desky je jen jeden bios. Píšu to jen pro info kdybys někdy v budoucnu chtěl dělat s nějakou novou deskou hokus-pokusy s flešováním biosu.
To je dobré vědět, díky.
Ještě doplním, že moje deska to má tak, že po aktualizaci BIOSu musíš restartovat znovu do BIOSu, tam obnovit výchozí hodnoty, znovu restartovat a pak teprve najede nový BIOS. Na webu ASRocku píší, že pokud se při aktualizaci něco nepovede, tak nemáš restartovat a flešnout tam tu verzi znovu. Pokud by problém přetrvával, tak tam flešnout úplně původní verzi. Pokud by ani to pak nepomohlo, tak pak už jedině servis.
ASRock jsem zkusil na doporučení tady, ale už si jej, pokud se něco nezmění, asi nekoupím. Telefonoval jsem teď s technikem ze Softcomu, který staví ~300 pc/rok. Říkal mi, že ASRocku se vyhýbají, jak můžou, kvůli nízké kvalitě. Nejlepší je prý ASUS, případně Gigabyte.
Jinak flashovani neni rizikova operace, je rizikovy to delat v prostredi bez UPS.Přesně tak. Ve firmách je UPS běžnější, ale většina lidí doma nemá UPS.
Tiskni
Sdílej: