Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
sudo mount /media/share
Doplnit do /etc/fstab
.
$ sudo apt install spice-vdagent spice-webdavd Your shared directory shows up as a WebDAV server on http://127.0.0.1:9843/. You can use a WebDAV client to access it, or mount.davfs to mount it.ale to chce po zadání uživatele a heslo. Po spuštění nic zadávat nemusím a nikdy jsem nic ani nezadával.
mount.davfs
a v nej nájdeš spomenuté konfigy. I keď to môže byť teoreticky pichnuté ako súčasť nejakej štartovacej služby vytvorenej pre potreby daného hypervizora. Nemám k dispozícii Apple HW, takže si to nebudem inštalovať aby som ti to priamo našiel. Teda mám, ale to je muzeálny kúsok (iBook z roku 2003, za chvíľku bude plnoletý). A na ňom by to nešlo.
mount.davfs http://127.0.0.1:9843/ /media/share
man mount.davfsby nemal byť problém naťukať do vyhľadávača text:
manual page mount.davfsVyhľadávanie na internete sa učí už na základnej škole, aj keď deti to v dnešnej dobe už zvládnu už pred začiatkom školskej dochádzky.
mount
vypadá takto:
① mount co_připojit kam_připojit ② mount co_připojit ③ mount kam_připojit
co_připojit
je (u klasichých diskových souborových systémů) cesta k blokovému zařízení (např. /dev/sdx1
, /dev/nvme0n1
, …), nebo nějaký jiný údaj, který souborový systém může použít. Například u souborových systémů, které poskytují informace o systému (proc
, sysfs
– znáte asi jako /proc
, /sys
) nebo u ramdisků (např. tmpfs
můžete napsat cokoliv (ale zpravidla se píše none
), protože tento údaj ignorují. Síťové souborové systémy (např. NFS) požadují i cestu k hostiteli.
kam_připojit
je cesta k adresáři, kam je souborový systém připojen – „kde se objevují jeho soubory“. Používá se např. /mnt
. Adresář nemusí být prázdný. Po dobu připojení souborového systému se bude místo stávajícího obsahu adresáře objevovat obsah poskytnutý připojeným souborovým systémem.
Varianta ① poskytuje operačnímu systému všechny informace o připojení souborového systému. Varianty ② a ③ použijete pokud provádíte připojení často, protože je jednak kratší a druhak všechny zbylé parametry musí souborový systém už znát – ty jsou zapsané v tom ostatními zmiňovaném souboru /etc/fstab
(vizte níže).
Pokud chcete explicitně určit typ souborového systému (tj. nechcete použít autodetekci), použijte volbu -t
. Např. -ttmpfs
pro použití tmpfs
.
Mnohé (asi všechny) souborové systémy přijímají další volby pomocí -o
. Za to napíšete čárkami oddělené volby, které jsou předány ovladači souborového systému. Volby nejsou sjednocené, ale některé jsou podporovány velmi často, a to zejména: ro
(read-only, jen pro čtení), rw
(read-write, pro čtení i zápis, to je výchozí), sync
(propisovat změny na disk co nejdříve, pozor, je to dost pomalé). Volby rw
a ro
jsou, asi protože jsou často používané, nahraditelné přepínačem -w
, resp. -r
(takže např. mount -r co kam
namísto mount -oro co kam
).
Pro více vizte mount(8)
.
umount nějaký_identifikátorTen
nějaký_identifikátor
je buďto co_připojit
nebo kam_připojit
, který byl uveden při připojování. Je celkem jedno který to je – ono si to příslušný záznam najde.
Pro více vizte umount(8)
.
mountUkáže to velmi nepřehlednou tabulku se všemi informacemi.
/etc/fstab
obsahuje záznamy (řádky) v následujícím formátu:
co_připojit kam_připojit typ_souborového_systému volby číslo čísloNapř.:
LABEL=t-home2 /home ext4 defaults,auto_da_alloc 0 2První sloupec (hodnota) udává to, co připojujeme, druhá to kam to připojujeme. To odpovídá použití
mount
ve variantě se dvěma hodnotami.
Třetí hodnota je typ souborového systému (zde ext4
) – to, co píšeme za -t
.
Následují volby – to, co píšeme za -o
.
První číslo mějte nastavené na 0. Druhé číslo udává kdy provádět kontrolu chyb: 0 (jen manuálně), 1 (při prvním průchodu – typicky pro kořenový oddíl), 2 (při druhém průchodu).
Pro více vizte fstab(5)
.
https://myserver.org/webdav /home/user/webdav/ davfs user,noauto 0 0
ve fstab
.
Pokud chcete použít příkaz mount
přímo, tak to můžeme přepsat do této podoby:
mount https://myserver.org/webdav /home/user/webdav/ -tdavfsPozor, adresář
/home/user/webdav/
(nebo jiný – samozřejmě si to v tom příkazu upravte) musí existovat.
Ahoj, pro odpojení sdílené složky jsem zadal příkaz: sudo umount /media/shareTy ho odpojis a pak ho chces znovu pripojovat? To jako proc? Tak ho neodpojuj. Problem vyreseny.
systemctl start media-share.mount
Tiskni
Sdílej: