Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
sudo mount /media/share
Doplnit do /etc/fstab
.
$ sudo apt install spice-vdagent spice-webdavd Your shared directory shows up as a WebDAV server on http://127.0.0.1:9843/. You can use a WebDAV client to access it, or mount.davfs to mount it.ale to chce po zadání uživatele a heslo. Po spuštění nic zadávat nemusím a nikdy jsem nic ani nezadával.
mount.davfs
a v nej nájdeš spomenuté konfigy. I keď to môže byť teoreticky pichnuté ako súčasť nejakej štartovacej služby vytvorenej pre potreby daného hypervizora. Nemám k dispozícii Apple HW, takže si to nebudem inštalovať aby som ti to priamo našiel. Teda mám, ale to je muzeálny kúsok (iBook z roku 2003, za chvíľku bude plnoletý). A na ňom by to nešlo.
mount.davfs http://127.0.0.1:9843/ /media/share
man mount.davfsby nemal byť problém naťukať do vyhľadávača text:
manual page mount.davfsVyhľadávanie na internete sa učí už na základnej škole, aj keď deti to v dnešnej dobe už zvládnu už pred začiatkom školskej dochádzky.
mount
vypadá takto:
① mount co_připojit kam_připojit ② mount co_připojit ③ mount kam_připojit
co_připojit
je (u klasichých diskových souborových systémů) cesta k blokovému zařízení (např. /dev/sdx1
, /dev/nvme0n1
, …), nebo nějaký jiný údaj, který souborový systém může použít. Například u souborových systémů, které poskytují informace o systému (proc
, sysfs
– znáte asi jako /proc
, /sys
) nebo u ramdisků (např. tmpfs
můžete napsat cokoliv (ale zpravidla se píše none
), protože tento údaj ignorují. Síťové souborové systémy (např. NFS) požadují i cestu k hostiteli.
kam_připojit
je cesta k adresáři, kam je souborový systém připojen – „kde se objevují jeho soubory“. Používá se např. /mnt
. Adresář nemusí být prázdný. Po dobu připojení souborového systému se bude místo stávajícího obsahu adresáře objevovat obsah poskytnutý připojeným souborovým systémem.
Varianta ① poskytuje operačnímu systému všechny informace o připojení souborového systému. Varianty ② a ③ použijete pokud provádíte připojení často, protože je jednak kratší a druhak všechny zbylé parametry musí souborový systém už znát – ty jsou zapsané v tom ostatními zmiňovaném souboru /etc/fstab
(vizte níže).
Pokud chcete explicitně určit typ souborového systému (tj. nechcete použít autodetekci), použijte volbu -t
. Např. -ttmpfs
pro použití tmpfs
.
Mnohé (asi všechny) souborové systémy přijímají další volby pomocí -o
. Za to napíšete čárkami oddělené volby, které jsou předány ovladači souborového systému. Volby nejsou sjednocené, ale některé jsou podporovány velmi často, a to zejména: ro
(read-only, jen pro čtení), rw
(read-write, pro čtení i zápis, to je výchozí), sync
(propisovat změny na disk co nejdříve, pozor, je to dost pomalé). Volby rw
a ro
jsou, asi protože jsou často používané, nahraditelné přepínačem -w
, resp. -r
(takže např. mount -r co kam
namísto mount -oro co kam
).
Pro více vizte mount(8)
.
umount nějaký_identifikátorTen
nějaký_identifikátor
je buďto co_připojit
nebo kam_připojit
, který byl uveden při připojování. Je celkem jedno který to je – ono si to příslušný záznam najde.
Pro více vizte umount(8)
.
mountUkáže to velmi nepřehlednou tabulku se všemi informacemi.
/etc/fstab
obsahuje záznamy (řádky) v následujícím formátu:
co_připojit kam_připojit typ_souborového_systému volby číslo čísloNapř.:
LABEL=t-home2 /home ext4 defaults,auto_da_alloc 0 2První sloupec (hodnota) udává to, co připojujeme, druhá to kam to připojujeme. To odpovídá použití
mount
ve variantě se dvěma hodnotami.
Třetí hodnota je typ souborového systému (zde ext4
) – to, co píšeme za -t
.
Následují volby – to, co píšeme za -o
.
První číslo mějte nastavené na 0. Druhé číslo udává kdy provádět kontrolu chyb: 0 (jen manuálně), 1 (při prvním průchodu – typicky pro kořenový oddíl), 2 (při druhém průchodu).
Pro více vizte fstab(5)
.
https://myserver.org/webdav /home/user/webdav/ davfs user,noauto 0 0
ve fstab
.
Pokud chcete použít příkaz mount
přímo, tak to můžeme přepsat do této podoby:
mount https://myserver.org/webdav /home/user/webdav/ -tdavfsPozor, adresář
/home/user/webdav/
(nebo jiný – samozřejmě si to v tom příkazu upravte) musí existovat.
Ahoj, pro odpojení sdílené složky jsem zadal příkaz: sudo umount /media/shareTy ho odpojis a pak ho chces znovu pripojovat? To jako proc? Tak ho neodpojuj. Problem vyreseny.
systemctl start media-share.mount
Tiskni
Sdílej: