V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
cat /proc/sys/vm/swappiness
mi ukáže 0, ale moc chytrej z toho nejsem.
more /proc/swaps
mi ukáže /var/swap, type file, velikost má aktuálně asi 13 MB, a když jsem se mrknul kde to leží, tak jsem zjistil /dev/mmcblk0p2, což je právě druhá oblast na SD kartě Řešení dotazu:
swapoff -a
, nepatrně se to zlepšilo… Začínám uvažovat že zkusím nějakou rychlejší SD kartu, jinak nevím čím by to ještě mohlo být (btw: Jak se klonuje systém? # vypíše použitie pamäte (zvlášť je swap) free -h # swap sa dá aj vypnúť spawoff -a # a tiež aj zapnúť spawon -a
nebo ještě lépe jak mu řeknu, aby swapowal do RAMPouži zram, a vytvor si komprimované blokové zariadenie ktoré použiješ ako swap. Funguje to aj mimo x86/64. Ubuntu like distribúcie na to mali hotový balíček zram-config ktorý to zvládol aj sám. Ale v prípade swapovania multimédií to nemuselo priniesť žiadaný efekt keďže multimédiá boli zo svojej podstaty už komprimované.
$
) a příkazy ke spuštění jen pod rootem (tj. např. se sudo
) mřížkou #
.
Seznam swapovacích oddílů:
$ cat /proc/swapsNebo:
$ /sbin/swapon(Tenhle nevypíše ani hlavičku, pokud nejsou žádné.)
# mkswap oddíl
# swapon oddílTotéž¹, ale vypnout:
# swapoff oddíl
# swapon -a # swapoff -a
$ free -h
# zramctl -f -s velikostTakže např.:
# zramctl -f -s 200M
swapoff -av
zram
:
modprobe zram
zram
:
zramctl -f -s 512M(To vypíše něco ve tvaru
/dev/zramX
.)
mkswap /dev/zramX
swapon -v /dev/zramX
free -h
-v
.
² Volba -a
(vizte zramctl --help
dovoluje volbu algoritmu.
/usr/local/sbin/setup-zram-swap
(/usr/local
– programy a další systémové soubory nainstalované uživatelem; sbin
– programy pro správu systému, dá se říct, že ty, které většinou spouští jen root).
Tam napíšeme na první řádek #!/bin/sh
(říká nám, že pokud ho spustíme, bude jeho interpretrem /bin/sh
, tedy shell).
Potom už příkazy k nastavení (dovolím si používat komplikovanější příkazy než ty, které jsem ukazoval, ale víceméně je to totéž):
#!/bin/sh # Nahradí stávající swapovací oddíly jedním komprimovaným v RAM. zram_size="512M" # Ujistíme se, že je dostupný modul zram. modprobe zram || { echo "Nepodařilo se najít jaderný modul zram. Nenastavuji swap v zram." exit 1 } >&2 # Deaktivujeme výchozí swapy. swapoff -av # Nastavíme zram. zram_dev="$(zramctl -f -s $zram_size)" # Naformátujeme. mkswap "$zram_dev" # Zapneme nový swap. swapon "$zram_dev"Nastavte ho jako spustitelný (
chmod +x /usr/local/sbin/setup-zram-swap
).
A teď bych někoho poprosil, aby napsal, jak to má nastavit tak, aby se skript spustil po startu. Se SystemD se moc nestýkám, ale tůším, že takto:
[Unit] Description=Use zram for swaps [Service] Type=oneshot ExecStart=/usr/local/sbin/setup-zram-swap [Install] WantedBy=multi-user.targetTo uložíme do
/etc/systemd/system/zram-swap.service
.
Zkusíme pomocí systemctl start zram-swap
, zapneme trvale od příštího startu pomocí systemctl enable zram-swap
(disable
to vypne).
Díky, že jsi to sem vše (i o swapu) tak pěkně napsal. Je to inspirativní a užitečné.
Tiskni
Sdílej: