Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Ahoj, kdysi jsem si napsal init.d skripty na spouštění a manipulaci s více instancemi dvblast+ffmpegu. Provozoval jsem jej do teď na Ubuntu 16.04, kde jsem toho času i z jiných důvodů vyhodil systemd a místo něj dal upstart-sysv a sysvinit. Nyní ten systém migruji na Ubuntu 20.04 a narazil jsem na problém. Můj init skript totiž používá další argument, kterým je konfigurační soubor. Tedy můžu z řádku ručně volat něco jako /etc/init.d/mujskript restart config1
Usage: $0 {start|stop|restart|force-reload} [config_file]
Funguje to tak, že pokud se volitelný parametr config neurčí, operace se provede nad všemi configy = instancemi. Pokud se určí, provede se operace jen nad danou instancí (třeba restart). Nyní jsem v systemd narazil, protože tam se předává jen první parametr (stop/start/restart/atd.), ale druhý už ne. Mám další aplikaci, která toto volání init skriptu využívá v případě potřeby manipulace s danou instancí, to ale můžu případně upravit, jak bude potřeba. V podstatě vše se řídí a určuje počtem konfiguračních souborů v daném umístění. Pro představu, ten jednodušší skript pro bvblast vypadá takto: https://pastebin.com/wYURJBMN
Děkuji.
Řešení dotazu:
[Unit] Description="Muj krasny dvbast %i" After=network.target [Service] Type=simple ExecStart=/usr/local/bin/dvblast EnvironmentFile=/etc/default/dvblast User=dvblast Group=dvblast Environment="ADAPTER=%i" [Install] WantedBy=multi-user.targetTo %i je název instance, takže když nastartuješ dvblast@adapter1.service, tak proměnná ADAPTER bude "adapter1". Viz https://www.freedesktop.org/software/systemd/man/systemd.unit.html#Specifiers. Plus/mínus nějaké detaily by to mělo kompletně nahradit ten tvůj initscript. PID file nemusíš řešit, to pořeší systemd pomocí cgroups. Logování také dostaneš zdarma.
# systemctl list-units --all | grep ffmpeg-hls-restream ffmpeg-hls-restream.service loaded inactive dead FFmpeg restream to HLS ffmpeg-hls-restream@stream101.service loaded inactive dead FFmpeg restream to HLS for stream101 ffmpeg-hls-restream@stream102.service loaded inactive dead FFmpeg restream to HLS for stream102 ffmpeg-hls-restream@stream103.service loaded inactive dead FFmpeg restream to HLS for stream103 ffmpeg-hls-restream@stream104.service loaded inactive dead FFmpeg restream to HLS for stream104Chtěl bych se zeptat jestli je dan0, že se hlavní service spustí vždy před těmi dalšími konfiguračními? Lze to případně zajistit? Abych automatizoval zakládání a odmazávání neplatných services per config, chtěl bych před těmi dílčími vykonat skript, který by vypadal nějak takto:
CONFIGDIR="/etc/ffmpeg-hls-restream" systemctl stop ffmpeg-hls-restream@* systemctl disable ffmpeg-hls-restream@* systemctl daemon-reload systemctl reset-failed for CONFIGFILE in $CONFIGDIR/*.conf; do CONFIGFILE=$(basename -- "$CONFIGFILE") CONFIG="${CONFIGFILE%.*}" systemctl enable ffmpeg-hls-restream\@${CONFIG} doneProstě před vlastním spouštěním úloh pro jednotlivé konfigurace tento seznam nejprve aktualizovat. Až pak startovat. Oba soubory jsem zkopíroval do /etc/systemd/system/, v /etc/systemd/user/ mi je to nějak nevidí. Díky.
Tiskni
Sdílej: