Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ta hláška jako by z oka vypadla nejmenovanému majoritnímu OS...MAC OS mal v takomto prípade preškrtnuté očičká už v minulom tisícročí.
journalctl -b -p err journalctl -b -p warning
systemd-journald
(i s journalctl
) se používal už ve Fedoře 17, vydané v květnu 2012. Od Fedory 20, vydané v prosinci 2013, už není defaultně instalován rsyslog. Po těch 8 letech bychom mohli už přestat předstírat, že neumíme číst logy.
Ve /var/log/messages jsem nic kloudnýho nenašel.A co soubor /var/log/Xorg.0.log nebo něco podobného? Jirka
dnf install lightdm systemctl disable gdm systemctl enable lightdm reboot
A jsme doma, už to jede.
Prohlédl jsem /var/log/Xorg.0.log - zde se zdá vše ok.
Autologin aktivní nemám, zkusil jsem vytvořit dalšího uživatele a nepomohlo to.
Tak jsem zkusil nainstalit ten lightdm. Ten se rozběhl, nechal mě se přihlásit, ale nezobrazil nic na ploše. A tak jsem se zkusil vrátit zpět na gdm a system naběhl. Děkuji převelice, stavte se na pivko v Kroměříži.
btw. nová grafika Gnome mi přijde zase o chlup horší. Zároveň se po aktualizaci zrušily všechny nastavené Gnome shell extension. Už by s tou minimalizací mohli přestat.
dnf nemá/nezná svoje správné repozitáře (dnf distro-sync háže hromadu nadávek), ale to už nějak dám.Neupgradoval jsi z nějaké hodně starší verze fedory? Taky se mi fedora kdysi podobným způsobem rozbila když jsem upgradoval možná až po třech letech, ale bylo to naštěstí jen ve virtuálce.
Tiskni
Sdílej: