Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pokud se jedná o terminál, tak musíš před daný příkaz napsat "sudo" a pak zadat heslo.
Pokud se jedná o GUI, tak na ten adresář klikni pravomyší a pokud tu volbu tvůj správce souborů podporuje, tak klikni na něco jako "otevřít jako root" a pak zadej to heslo.
# mkdir /tmp/rootdir # chmod 777 /tmp/rootdir $ echo ahoj > /tmp/rootdir/ble
setfacl -Rm user:jenda:rwx /tmp/rootdir2
Tohle je alternativa tohodle?setfacl -Rm user:jenda:rwx /tmp/rootdir2
chmod -R 0700 /tmp/rootdir2 chown -R user:jenda /tmp/rootdir2
Počkej, když jak píše zadá:
chown -R user:jenda /tmp/rootdir2Tak podle tebe "adresář je nadále přístupný jako byl předtím (podle oprávnění), ne jako 700"?
setfacl -Rm root:lubos:rw /opt/devapp
Ta nápověda je celkem matoucí
https://www.computerhope.com/unix/usetfacl.htm
o tomto zápise 'user:'tam není ani zmíňka a rozdíl mezi parametry x vs X vůbec nechápu.
setfacl -Rm user:lubos:rwx /opt/devapp
(nevím jestli rwx i pro adresář, jako aby šel listovat, to si zjisti, nikdy jsem to nepoužíval detailně)
o tomto zápise 'user:' tam není ani zmíňkaJe, doslova je tam napsané
[d[efault]:] [u[ser]:]uid [:perms] Permissions of the user with user ID uid, or permissions of the file's owner if uid is empty.
a rozdíl mezi parametry x vs X vůbec nechápux nastaví ten bit všemu, X jenom adresářům (tj. aby šlo vylistovat adresáře, ale nestaly se všechny soubory spustitelnými)
Tiskni
Sdílej: