Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
systemctl start openvpn@vpnclient.service
Nemohu se pak k PC připojit a musím tam zajet a nahodit OpenVPN.
Předem děkuji za rady
... [Service] Restart=on-failure RestartSec=5s ...resp. ještě lépe použít "always":
... [Service] Restart=always RestartSec=5s ...Zdar Max
/run/systemd/generator/openvpn.service.wants/openvpn@vpnclient.service Tam mám ... [Service] RestartSec=5s Restart=on-failure změnit tedy na always a restartovat službu?
/etc/systemd/system/jmeno_unity.d/override.confJe to systémové řešení, jednotné, přehledné, když po někom přebereš správu, tak jednodušeji zjistíš změny (pokud to není nějaký bastlíř) atd. Navíc systemd řeší i to hlídání běhu služeb, takže kdyby předřečník neměl systemd, tak mu nestačí jeden řádek v unitě, ale musel by si napsat script, který bude kontrolovat, zda openvpn žije a nahazovat ho.
Dobry den.
Ja to resim nesystemove, ale vcelku UNIXove:
root# crontab -l 0,5,10,15,20,25,30,35,40,45,50,55 * * * * ping -c1 172.26.0.1 || systemctl restart openvpn-client@mojevpn.service root#
Vyhodou je, ze ten restart se vynuti jeste drive, nez si vpn vsimne, ze je rozpadla. Pingam totiz na druhou stranu vpn a kdyz neprijde odpoved restartuji.
Marek
jak rikam nesystemove....
Ale zase to pouzivam uz > 15 let, jeste s /etc/init.d/openvpn-cosi restart.
A koncept ze hlida dostupnost nejaka jina sluzba, nez ji zajistuje, je proste takove strategictejsi.
Takze i kdyz se proces openvpn dostane do nejakeho pastavu, stejne se sluzba restartuje.
Samozrejme musi clovek pocitat, ze pak nejde vpn systemove vypnout...
Ono by to slo samozrejme udelat pomoci vlastnosti systemd:
WatchdogSec=300 Restart=always NotifyAccess=all
a posilat mu z jineho procesu notifikace.
Ale bylo by to proti jedne radce v cronu takove slozite...
Obzvlaste, kdyz to vypadava 2*rocne.
marek
Tiskni
Sdílej: