Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Prosím o radu. Aktuálně máme 2 VS (virt.servery), konkrétně webservery. Na VS1 máme 5 www domén a tento VS1 je za routrem. Tento router má přidelěnou pevnou veřejnou IP a přes porty 80,443,22 směruje vše na 192.168.1.101. Dále máme VS2 kde máme dalších 5 www domén (pro zjednodušení tj. 6 až 10-ta domena), ale tento VS2 máme přímo do modemu který nám ale přiděluje dynamickou IP a v podstatě po každém restartu musíme v DNS nastavovat novou IP. Zjistil jsem, že Apache2 by to měl umět pomocí proxy.
Tak jsem na VS2 změnil bridge do vnitřní stě a aktuálně má VS2 přidelenou IP adresu 192.168.1.102 a V DNS (u FORPSI) jsem nastavil veřejnou IP adresu stejnou jaká je na na routeru tj. všech 10 domén je teď směrováno na jednu pevnou veřejnou IP do routeru.
Dále jsem na VS1 kde jsou nasměrovány porty porty 80,443,22 a kde dobře funguje prvních 5 domén (nastaveno pomocí virtualhost) přidal soubor : /etc/apache2/sites-available/proxy.conf
<VirtualHost *:80> ServerName domena6.cz
ProxyRequests Off ProxyPass / http://192.168.1.102/ ProxyPassReverse / http://192.168.1.102/ </VirtualHost>
Dále jsem provedl: sudo a2ensite proxy.conf
Vše jsem zrestartoval
Samozřejmě jsem také zapnul mod: a2enmod proxy, proxy_http, lbmethod_byrequests, proxy_balancer
Popravdě jsem zkoušel snad všechny návody co jsem dohledal, ale domény 6 až 10 prostě nejedou. Většina návodů je, že i certifikát k doméně 6 až 10 je zapsán v tom souboru proxy.conf, jenže na VS2 to již https má. Netušíte kde dělám chybu ?
curl -v http://domena6.cz/
vráti čo?
Tam môže byť problém od DNS, cez routovanie až po certifikát.
curl -v --connect-to verejna.ip:80:192.168.1.102:80 http://domena6.cz/
Či vráti to isté.
Ak áno, problém je na cielovom serveri, ked vráti čo má, problém je na rev.proxy.
ProxyPreserveHost On
Mně se osvědčilo ukončit https na proxy a z ní na www servery přistupovat via httpAkorát v takovém nastavení pozor na jednu věc, webové aplikace si od Apache mohou zjišťovat, jestli klient přistupuje přes HTTPS - když ne, tak vrací přesměrování na https:// adresu. Když ukončíte https na proxy, může si aplikace myslet, že klienti přicházejí přes http:// a na všechno vracet přesměrování.
Tiskni
Sdílej: