Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
"This server has a video driver ABI version of 25.2 that this driver does not officially support. Please check http://www.nvidia.com/ for driver updates or downgrade to an X server with a supported driver ABI........."Jestli to správně chápu, tak mám problém s ovladačem grafické karty ? Ale jak ho dostat do počítače, když ten linux mi vůbec nenaběhne a nechá mě v řádce se akorát tak přihlásit jako uživatel... Nevíte někdo co s tím ? Ať nemusím složitě zálohovat všechny data a přeinstalovávat celej systém.
Řešení dotazu:
dpkg -l | grep nvidia
, dpkg -l | grep xorg
.
Ale jak ho dostat do počítače, když ten linux mi vůbec nenaběhne a nechá mě v řádce se akorát tak přihlásit jako uživatel...Odinstaluj ten uzavřený nvidia driver, naběhne to s nouveau nebo něčím podobným.
mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup apt-get uninstall nvidia* rebootPrvý príkaz ti odzálohuje nastavenie grafického HW do súboru /etc/X11/xorg.conf.backup, a nechá tak priestor na autodetekciu. Druhý ti odinštaluje balíky ktorým začína názov slovom nvidia, teda nvidiácke binárne ovládače. A tretí ti reštartne počítač. Pred ich spustením by si sa mal prihlásiť do textového režimu, a vyeskalovať práva na správcu. Na to slúžia príkazy
sudo -i
alebo su -
. Hesielká si už asi doplníš aj sám.
Po reštarte by si mal mať nabehnuté grafické prostredie s otvorenými ovládačmi (noveau).
Tiskni
Sdílej: