Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
V současné době (z mnoha důvodů) nelze daný poštovní server upgradovat (teď již spíše reinstalovat) na podporovanou verzi Debianu..Jakych? To bych opravdu rad slysel.
Abych to tedy celé shrnul a tímto příspěvkem odpovím i na výše uvedené.
Starý server s Debian Etch běží ještě na vlastním železe (ne VM). Tento server jsem takto zdědil a mám k němu fyzicky velmi omezený přístup. Něco jako HW KVM konzole neexistuje. Pošta na něm je (údajně) důležitá v čase cca 6:00 ÷ 20:00/22:00, kdy je potřeba reagovat na maily do 30 minut. Server obsahuje i jiné jakési SW (i momo offiko balíčkovací systém) a scripty, jejichž důležitost a funkci se mi nepodařilo ještě rozklíčovat. V současné době to eskaluje tím, že je nedoručitelná pošta z Office365 (jen co vím), typicky doména .outlook.com, protože tyto vyžadují šifrování a nepodporují již TLSv1. Takže je pro mě jasné, že musím přeinstalovat Debian Etch na něco aktuálního a podporovaného.
Doručování pošty je důležité a potřebuji ji zprovoznit co nejdříve. Proto mě napadla tato myšlenka s předřazeným SMTP. Nový server samozřejmě JE nutnost, ale potřebuji získat čas. Nedokážu zprovoznit nový server s migrací všech dat za 1 den, protože:
1. Fyzický přístup k serveru omezen.
2. Offiko Dist Upgrade Debian Etch přes všechny předchozí verze až někde k Bullseye je sepuka. Navíc bez možnosti přístupu k HW, kdy je 99% šance, že se rozesere boot, atd.
3. Instalace nového Debian Bullseye již probíhá, ale migrace cca 150 GB dat (mailbox) něco času zabere. Navíc chci mailboxy přemigrovat z MBOX na MAILDIR.
4. Zatím neřeším vůbec ten ostatní bordel co tam běží, poběží prostě dál, než to rozklíčuju.
Snad jsem to smysluplně vysvětlil.
No, nejde ani tak o ten objem dat, 150GB je celkem nic. Ale starý MX server používá local uživatele z passwd, používá na "Doručenou poštu" kasický MBOX ve /var/mail, pak Dovecot má IMAP složky od každého usera v /home, prostě takový nehomogenní binec spojený s miliony aliases a pravidlech v .procmailrc. Ten, kdo to instaloval asi přemigruje rychle, já se v tom musím drobet zorientovat a to chce prostě čas.
Nový MX server již chci mít s virtuální doménou, uživateli v DB a všechny složky na jednom místě. Vše je řešitelné, ale jde mi to pomalu. K dispozici je jen jedna veřejná IPv4 adresa, takže i testování zvenku je docela problém.
Jde o cca 150 účtů, tak to chci nějak zautomatizovat, při nejhorším vše ručně, ale opět je to o čase.
smtpd_discard_ehlo_keyword_address_maps = cidr:/etc/postfix/discard_ehloA v /etc/postfix/discard_ehlo byl seznam subnetu, kterym se sifrovani vubec nenabidlo:
194.50.240.33/32 starttls,silent-discard 194.50.240.161/32 starttls,silent-discard 213.180.53.50/32 starttls,silent-discardDnes uz ti ale nepovim, jestli postfix z Etche smtpd_discard_ehlo_keyword_address_maps vubec zna.
Ano, tak jsem to myslel. Pokud existuje rychlé řešení, zprovoznit a věnovat se v klidu novému stroji včetně migrace tak, aby vše klaplo co njlépe.
Ne. To není můj vlhký sen, provozovat starou nepodporovanou jebku. Jak jsem psal výše, tento jsem zdědil před měsícem, jako plně funkční, bez dokumentace a téměř žádného osvětlení, jen k čemu slouží. A jak se tak s ním prokousávám, co tam běží, co dělá, atd., tak před týdnem přestal přijímat maily od některých serverů.
Nový server Debian Bullseye už je v podstatě hotový. Zbývá dodělat a otestovat nové mail technologie (SPF,DMARC,DKIM, atp.) a hlavně nějak nascriptovat a udělat migraci. Nechci nic uspěchávat, abych něco nerozjebal, co by nefungovalo. Navíc vše testuju v noci, přes den jiná práce, poštovní servery nedělám obden, takže prostě je to pro mě fakt jen o čase.
Tiskni
Sdílej: