Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
při použití SLAAC nezajistim, že po odpojení a znovu připojení počítače budu mít tu samou IP adresu, nebo mi něco uniká?Podle mě pokud se nedetekuje kolize, což se téměř určitě nedetekuje, tak bude - použije se první adresa odvozená z MAC adresy. Pro řešení s DHCP je potřeba zařídit, aby to buď publikoval ten DHCP server do stávajícího DNS (někteří poskytovatelé mají API; pokud ne a stačilo by pár předem registrovaných jmen a nevadí služba třetí strany, lze použít https://www.duckdns.org/, ze své domény si nastavíš CNAME), nebo je potřeba na něj delegovat celou doménu/subdoménu (foobar.mojedomena.cz NS mikrotik, počítače pak ale mohou být jen počítač.foobar.mojedomena.cz) a na mikrotiku spustit (autoritativní) DNS server. Jo, nebude úplně triviální to nastavit… Není třeba se omlouvat :)
i za veřejnou IPv6 chtějí zaplatitCože. To jako dělají NAT? Nebo jenom blokují příchozí komunikaci? (vida, vzpomněl jsem si, že O2 blokovávalo příchozí DNS nebo tak něco, takže ať si to tazatel zkusí jen tak tcpdumpem/netcatem než rozjede DNS server který nebude dostupný z internetu)
Jo jo dnes už patří dráty CETINu. Ale ten se nebaví s malými.OT poznámka - je to trochu ironické vzhledem k tomu, že kde můžou, tam si dávají reklamu, která cílí právě na ty malé. (Takové ty jsem superrychlý internet CETIN, přicházím k vám po optice a podobné)
Tiskni
Sdílej: