abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 399 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Samsung PRO Endurance a RPI 4

    29.6.2022 14:47 pavel
    Samsung PRO Endurance a RPI 4
    Přečteno: 444×
    Ahoj,vyplati se investovat do techto vysokoprenosnych karticek(funkcnost pry 16let,zaruka 5let) ve spojeni s RPI 4 ? Neni to prepych,a vyuzije slot vubec ten zvyseny prenos??Botovani pres USB3.0 konektor neni lepsi reseni a funguje vubec ??

    A dale bych se rad zeptal existuje nejaky jiny maly pocitac,co tohle RPI4 brutalne predci vykonem.?? Podminka aby to bylo priblizne stejne malicke,ale nejednalo se o intel compute stick protoze ten stal 15tisic (ten co mel vykon na rozdavani).Ahoj a diky za postrehy..

    Odpovědi

    29.6.2022 15:37 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    Na co to budes pouzivat?
    Max avatar 29.6.2022 15:41 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    Záleží, co s tím chceš dělat. Jinak mi to nepřijde jako něco extra. Jsem zvyklý používat Sandisk Extreme, většinou jedu 8GB nebo 16GB kapacity a cena mi nepřijde strašná. Beru to už jako standard.. Ale také to nepoužívám pro nějaké zapisování. Běží tam app, co buď vůbec, nebo velmi málo zapisují na kartu (většinou si vystačím s ramdiskem).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    29.6.2022 19:23 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    RPI4 na prehravani videa ze site pres browser nema silu i celeron 4120 to nepredci=moje skouska videa i HD se sekalo jde tak 570p s primhourenim oka=ted my odesel tvmediacenter tak sem chtel to RPI pouzivat na to ivysilani ale koukam zebzch tak 44Op koukal a to na 4k telce vypada jak nouzovka´´

    mediacenter nedal 4k,ale slusny full hd dal,mediacenter stoji asi 2400,premzslim o asus mini pc jen nevim jak moc vetsi je nez raspbery ,akceptuju max vetsi o kousicek
    29.6.2022 20:02 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    ted my odesel tvmediacenter
    Tim myslis jako co presne?
    Max avatar 29.6.2022 20:25 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    Hele, rpi4 zvládá 4k, ale musíš použít systém, který to podporuje. Pokud chceš používat RPi jako mediacentrum, nalaď LibreElec a v rámci Kodi pak přehraješ všechno, i ve 4k. Je tam tedy trochu složitější nastavit youtube, ale jde to. Přehrávat videa ze sdíleného disku (smb nebo nfs) ve 4k není problém. Pro Kodi je k dispozici mj. i plugin na iVysilani.
    Je třeba český repo pro Kodi, viz: https://repo.xbmc-kodi.cz.
    Při prvním setkání to naladit není tak přívětivé, jak by člověk čekal, ale jde to.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    30.6.2022 15:28 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    Jojo se sdileneho disku,ale z webu je to jine je to bitrate okolo 4MB/s /celkovy prenos/,ruzna skolici VR videa..vsechno v prohlzeci,jak vite prehravani v prohlizeci enorme zatezuje jakykoliv system a u notebooku to resi az naka 10generace intel procesoru,teda bez pomoci dedikovane graficke karty..Chce to aspon 8vlaknovy procesor..Kdyby byla osmivlaknova RPI za trojku asi bych to risknul ale ted se poohlizim po asus min pc
    Max avatar 30.6.2022 15:46 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    Pokud potřebuješ takové ošklivosti, tak prostě smůla a musíš opravdu plnohodnotné PC, které to dá buď přes CPU, nebo přes GPU. My na takové věci používáme miniPC s Ryzen3, co má integrovanou GPU a není problém. To už ale pak nejsi u PC za 1500,-
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    1.7.2022 17:11 ET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    zalezi, jak moc by to pro tebe bylo (ne)komfortni a kolik toho sledujes a kde, ale alternativne muzes ty videa stahovat a prehravat ve video playeru misto brow-seru

    nekdy to nemusi fungovat kvuli DRM apod., ale spousta tech videi stahnout jde - ted jsem zkousel namatkou ivysilani s yt-dlp a video se podarilo stahnout i prehrat

    nekdo tu kdysi psal, ze to tak pouziva bezne a ma to zautomatizovane skriptem... jako bonus mas arxiv videi, na ktere koukas ;)
    30.6.2022 07:22 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    premzslim o asus mini pc
    Pokiaľ je to tá čierna krabička akú mám doma, tak je to kváder o veľkosti cca štyroch konzerv od sardiniek. Produktová špecifikácia pre príslušný model prezradí presnejšiu veľkosť. Je to väčšie ako RPi, ale zvykne sa to montovať za monitor do VESA mountu. Za telku to asi nepôjde zastrčiť.
    30.6.2022 09:47 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    Jestli jsem to pochopil spravne, tak asi nejlepsi pomer cena/vydrz dnes poskytuji asi pSLC (pseudoSLC) SD karty. Na bazi beznych MLC/TLC flash pameti s bunkami radicem vyuzivanymi pro zapis pouze jednoho bitu (dvou hodnot), to jim ma zajistit vetsi odolnost proti chybe pri samovolne zmene prahoveho napeti a snest vice prepisu. Vyrobce zminuje dokonce 30 000 P/E cyklu, coz by v kombinaci s pravdepodobnym wear-levelingem asi melo poskytnout zivotnostni vyhodu. Cenove je to logicky vyse (flash bunek je na stejnou kapacitu nutnych vice).
    1.7.2022 20:47 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    Vyse odkazovana karta (32GB varianta).

    V Linuxu v USB3.0 ctecce.
    sudo hdparm -t --direct /dev/sdg
    /dev/sdg:
     Timing O_DIRECT disk reads: 282 MB in  3.01 seconds =  93.81 MB/sec
    
    Primo v SD slotu rPI-4B hdparm 39MB/s zapis ddckem 43MB/s asi limit SD rozhrani rPi4.

    nabootovano z USB3 ctecky hdparm 93MB/s zapis ddckem 81MB/s (hodnoty, ktere zminuje i specifikace karty)
    1.7.2022 12:46 motyq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samsung PRO Endurance a RPI 4
    Od té doby, co lze na RPI4 bootovat komplet z usb3.0 flash disku jsem se na jakékoliv sdkarty vyignoroval.

    Beru https://www.alza.cz/samsung-usb-3-1-32gb-fit-plus-d5825095.htm (minimální velikost čouhající z portu) a naprostá spokojenost.

    Od chvíle co to takto používám nemám problém s rychlostí ani s případným poškozením sd karet. Nikdy bych neměnil - tedy vlastně ano - chci to zmigrovat na komplet boot z nasu/sítě, což už RPI4 také umí. Pak nebude potřeba vůbec žádné "lokální" úložiště.

    Abych tedy ještě odpověděl na původní dotaz - dle mě se nevyplatí investovat do _jakékoliv_ sdkarty pro RPI4. Vždy jsem s tím měl různé problémy v čase.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.