Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
Byla publikována Výroční zpráva Blender Foundation za rok 2024 (pdf).
Zdravím. Mám patrně obecnou otázku na samovolné zaplňování interní paměti tabletu BEZ internetu, stručné shrnutí:
- tablet s OS Android pracoval běžně, i přes internet
- NYNÍ JE TABLET BEZ FYZICKÉHO PŘIPOJENÍ K INTERNETU
- připojení přes wi-fi v úvodu nastavení zakázáno, v nastavení vypnuto
- po prvních projevech byl tablet přes 1 měsíc s vybitou baterkou v klidu
- po továrním nastavení jako první hlásil, že probíhají aktualizace, ale z čeho?
- na forech to zmiňují i jiní, patrně mezi uživateli koluje "fenomén Android"
- v něm si sám plní paměť, tento ze 2 na 12,22GB (z12.24GB) za 30min a končí
- v nouzovém stavu se chová stejně
- negativní zkouška s antivirem AVG, pak byl odinstalován
- v Obchod GPlay autoaktualizace a další možnosti vypnuty, pak byl deaktivován
- nyní má jen APK od výrobce
- skoro všechny mají Data a Cache vymazaný, když to šlo
- většina je deaktivována, když to šlo: Obchod GPlay, Youtube, Chrome ano, Služby GPlay ne
- pořád si zapíná nejrůznější nastavení i pro Obchod a služby GPlay (verze 7.2.13 a 22.18.20)
- v Nastavení - Paměť - Používané zobrazí 17 APK
- u naprosté většiny po zapnutí natéká paměť, i když nemá přístup na internet:
- Služby GPlay 52,3MB
- Obchod GPlay 316kB, i když je deaktivován jako Chrome, a ten tu není
- UI systému 56kB
- APK G 9.33MB
- Konfig mobil.sítě 696kB
- Dolby servis 352kB atd.
Ohledně tohoto procesu tak vyvstává otázka: Proč, odkaď, a jak to omezit nebo zrušit?
Tiskni
Sdílej: