Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
htpasswd -c /home/username/example.com/.htpasswd pavelje heslo uložené v souboru .htpasswd šifrované nebo je to hash hesla? Jde mi o to, jestli z toho může útočník získat původní heslo. Děkuji
relativně rychletzn.?
htpasswd -c /tmp/htpasswd pavel
<?php echo '<form method="post"> Password: <input type="password" name="pass"> <input type="submit"> </form>'; if(isset($_POST)){ $pass = $_POST["pass"]; if (md5($pass) === '1f3870be274f6c49b3e31a0c6728957f') { echo "Access Allowed..."; } }
echo "Access Allowed...";
, co je na té stránce dál (například různé prvky třetích stran, interaktivní prvky hrozící různými cross site scripting atd.), jestli se ti nemůže omylem stát že server bude chybou konfigurace posílat buď nezpracované PHP soubory ke stažení nebo nepůjde nějakou jinou funkcí v tom skriptu vyrobit chybu že to vypíše traceback a ten bude obsahovat kus kódu (to je spíš nepravděpodobné pokud je skript jednoduchý, ale jednomu velkému eshopu uniklo heslo k databázi přesně takhle), jak je zabezpečené spojení (HTTPS), jestli na serveru jsou i jiné stránky a nejsou práva nastavená tak že si navzájem můžou číst soubory, a 1024 dalších věcí co se sem nevešly a ani mě nenapadly.
Ale jo, celkem to jde, osobně mi technicky přijde hezčí ten htpasswd, ale v současných prohlížečích je to implementované uživatelsky nepřátelsky.
/etc/httpd/ssl.conf
(u Apache) jsou direktivy SSLCACertificateFile
, kam nacpu svoji Certifikační autoritu kterou jsem podepsal klientský certifikát. ten strčím klientovi, ať ho dá do prohlížeče, zapnu SSLVerifyClient require
a je vystaráno.
a je vystaránoA pak musíš obcházet uživatele a vymýšlet jak přidat ten certifikát do jimi používaných platforem.
Tiskni
Sdílej: