Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
OpenVPN 2.5.7 x86_64-redhat-linux-gnu [SSL (OpenSSL)] [LZO] [LZ4] [EPOLL] [PKCS11] [MH/PKTINFO] [AEAD] built on May 31 2022 library versions: OpenSSL 3.0.5 5 Jul 2022, LZO 2.10 WARNING: No server certificate verification method has been enabled. See http://openvpn.net/howto.html#mitm for more info. NOTE: the current --script-security setting may allow this configuration to call user-defined scripts TCP/UDP: Preserving recently used remote address: [AF_INET]XX.XX.XX.XX:1194 Attempting to establish TCP connection with [AF_INET]XX.XX.XX.XX:1194 [nonblock] TCP connection established with [AF_INET]XX.XX.XX.XX:1194 TCP_CLIENT link local: (not bound) TCP_CLIENT link remote: [AF_INET]XX.XX.XX.XX:1194 NOTE: UID/GID downgrade will be delayed because of --client, --pull, or --up-delay VERIFY ERROR: depth=1, error=self-signed certificate in certificate chain: CN=CA, serial=8573267156963632 OpenSSL: error:0A000086:SSL routines::certificate verify failed TLS_ERROR: BIO read tls_read_plaintext error TLS Error: TLS object -> incoming plaintext read error TLS Error: TLS handshake failed Fatal TLS error (check_tls_errors_co), restarting SIGUSR1[soft,tls-error] received, process restartingTento konfig mi ide aj z windows Ovpn klienta, aj z mobilu aj z linuxu (okrem NetworkManagera):
client dev tun proto tcp-client remote xx.xx.xx.xx port 1194 nobind persist-key persist-tun tls-client remote-cert-tls server verb 4 mute 10 cipher AES-256-CBC auth SHA1 auth-user-pass secret auth-nocache <ca> .. </ca> <cert> .. </cert> <key> .. </key> </pre>Poradte prosim nejaku zazracnu optionu, ktora to vyriesi :)
Řešení dotazu:
... VERIFY ERROR: depth=1, error=self-signed certificate in certificate chain: CN=CA, serial=8573267156963632 OpenSSL: error:0A000086:SSL routines::certificate verify failed TLS_ERROR: BIO read tls_read_plaintext error ,,,Takže nemáš správně nadifinovaný certifikáty, nebo nastavený. Nějaké gui nástroje podporují import nastavení, ale dělají import jen nastavení a cestu k certifikátům bývá třeba definovat ručně. Jen tip.
Certificatesa nie
Password with Certificates. Uz to funguje :)
já používal toto než jsem přešel na OpenWRT, tak snad pomůže.
dev tun proto tcp-client remote x.x.x.x 1194 # verejna IP Mikrotiku nebo domain name ca ca.crt # certifikat certifikacni autority cert klient.crt # klientsky certifikát key klient.key # klientsky klic tls-client port 1194 persist-tun persist-key verb 6 cipher AES-256-CBC auth SHA1 pull auth-user-pass route 192.168.x.x 255.255.255.0 10.10.x.x # routa do vasi vnitni site, aby bylo mozne se dostat na zarizeni v tomto rozsahu redirect-gateway -----BEGIN CERTIFICATE----- -----END CERTIFICATE----- -----BEGIN CERTIFICATE----- -----END CERTIFICATE----- -----BEGIN PRIVATE KEY----- -----END PRIVATE KEY-----
Tiskni
Sdílej: