Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Bezpečnostní. Tedy to, že v systému bude neopatchovaná aplikace/jádro a bude tedy zranitelný proti útoku. Nicméně pokud je to pouze klient/desktop, který nemá otevřené serverové porty, tak je to z velké části problém prohlížeče a dá se snížit tím, že nechodím tam, kde webu nevěřím.Případně si prohlížeč můžeš řešit mimo distribuci, například buildy Firefoxu od Mozilly byly v pohodě použitelné (a aktualizovaly se normálně) (chceš samozřejmě ESR verze) a nezávisely na skoro ničem dalším v systému, takže budou fungovat docela dlouho i na starém OS. Stejně tak Chrome od Googlu je dostupné jako 3rd party repozitář, jak je to s kompatibilitou pro staré systémy nevím.
Aplikační: Nemusí být možné pracovat s repozitářem, tedy přidat, popřípadě odebrat aplikaci. Nevím, jak to má Mint, ale mnohé distribuce po konci podpory znepřístupní repozitář pro standardního klienta a je přístupný případně jen jako nějaký archiv.Mint je pár jejich balíčků + většina je z Ubuntu a to má normálně archiv, stačí přepsat sources.list na http://old-releases.ubuntu.com/
Tiskni
Sdílej: