Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Chcel som sa dostať na Windows oddiel.
Podla googla som zistil že treba nainštalovať baličky fusefs a k tomu som nainštaloval ešte fusefs-ntfs a fusefs-exfat neviem či ich na dačo treba, ale myslím že asi hej.
A potom vraj mám pridať do /boot/loader.conf:
fusefs_load="YES"Tak som to tam pridal.
a do /etc/rc.conf:
kld_list+="fusefs"
Akurat ten kld_list mi pri boote vypísal, že fusefs neexistuje. Tak som ho v rc.conf zakomentoval a nehal som len v loader.conf riadok fusefs_load="YES"
Keď som rebootol systém tak mi Windows oddiely fungujú aj bez toho aby to bolo v rc.conf v kld_liste. Ako je to možné? Prečo potom návody hovoria, že to treba pridať aj do kld_list-u? Neviem či to správne chápem ale kld_list je zoznam kernel modulov? Mám tam ešte ovládač na grafiku nvidia-modeset (ten tam byť musí inak mi nenabehne X a Plasma Desktop). Žiaľ google je skúpy na slovo. Nehovoriac o tom že každé fórum o fusefs má niečo troška inak, niekde sa uvádza fusefs niekde fuse atď atď. Funguje mi to ale stále nechápem prečo keď som neurobil všetko tak ako sa uvádza inde. Čím viac prechádzam fóra tým viac otáznikov. Už z toho začínam byť v piči s nervami, zajtra asi prelúskam handbook lebo toto neni normálne
Systém je verzia 13.2-RC6 FreeBSD (amd64)
Tiskni
Sdílej: