Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Chcel som sa dostať na Windows oddiel.
Podla googla som zistil že treba nainštalovať baličky fusefs a k tomu som nainštaloval ešte fusefs-ntfs a fusefs-exfat neviem či ich na dačo treba, ale myslím že asi hej.
A potom vraj mám pridať do /boot/loader.conf:
fusefs_load="YES"Tak som to tam pridal.
a do /etc/rc.conf:
kld_list+="fusefs"
Akurat ten kld_list mi pri boote vypísal, že fusefs neexistuje. Tak som ho v rc.conf zakomentoval a nehal som len v loader.conf riadok fusefs_load="YES"
Keď som rebootol systém tak mi Windows oddiely fungujú aj bez toho aby to bolo v rc.conf v kld_liste. Ako je to možné? Prečo potom návody hovoria, že to treba pridať aj do kld_list-u? Neviem či to správne chápem ale kld_list je zoznam kernel modulov? Mám tam ešte ovládač na grafiku nvidia-modeset (ten tam byť musí inak mi nenabehne X a Plasma Desktop). Žiaľ google je skúpy na slovo. Nehovoriac o tom že každé fórum o fusefs má niečo troška inak, niekde sa uvádza fusefs niekde fuse atď atď. Funguje mi to ale stále nechápem prečo keď som neurobil všetko tak ako sa uvádza inde. Čím viac prechádzam fóra tým viac otáznikov. Už z toho začínam byť v piči s nervami, zajtra asi prelúskam handbook lebo toto neni normálne
Systém je verzia 13.2-RC6 FreeBSD (amd64)
Tiskni
Sdílej: