OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím,
když ve Windows 11 stisknete klávesu Wn+h, můžete diktovat a text se Vám zapíše do jakékoliv aplikace, kterou si zvolíte.
Rád bych se zeptal, jestli máme podobnou možnost (v češtině) v Linuxu.
Jedná se o "killer feature", kvůli které si lidé, kterým to ušetří mnoho času, jsou schopní upgradovat z W10 na W11.
Kromě toho řeším situaci, kdy by bylo možné kompletně přejít na Linux, ale tato "výhoda" chybí.
Protože s diktováním tohoto typu nemám zkušenosti, chtěl bych se zeptat zkušenějších.
Nejde mi o diktování pomocí nějaké online služby do okna prohlížeče, ale skutečně o diktování a následný převod na řeč
do jakéhokoliv otevřeného okna aplikace.
Děkuji za odpovědi.
With voice typing, you can enter text on your PC by speaking. Voice typing uses online speech recognition, which is powered by Azure Speech servicesTady to trochu narazi problem, ze uzivatele linuxu si vazi sveho soukromi.
S tím souhlasím.
Ale to je jen část argumentu: Pak je tu BU, kterému to ušetří spoustu času, protože místo toho, aby datloval zápisy pomocí klávesnice je prostě naditkuje a případně trochu opraví (nebo ani to ne, protože potřebuje jen rychlý záznam). Argumenty o bezpečnosti (jakkoliv oprávněné) jdou rychle stranou a klidně zainvestuje i do nového počítače, protože mu to v dnešní hektické době porostě ušetří čas.
Takže otázka zní: Máme na to nějakou odpověď?
Nebo jen tu výše (já jí nepohrdám a naprosto ji respektuji, ale..)?
Tiskni
Sdílej: