V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/sdb2 109G 107G 0 100% /když se ale podívám na obsazení disku, vidím, že by měl být prázdný:
du -h --max-depth=1 / --exclude=mnt --exclude=proc --exclude=srv | sort -rh 4.6G / 3.3G /usr 1.1G /var 222M /boot 30M /opt 6.9M /etc 2.2M /run 836K /root 16K /lost+found 8.0K /media 8.0K /.cache 4.0K /home 4.0K /exportZkusil jsem bez úspěchu různé varianty
prune
, nakonec jsem kompletně smazal vše co souviselo s dockerem (zastavit v systemd, rm -rf /var/lib/docker
), ale místo na disku se stále neuvolnilo.
Nevíte někdo, jak to místo uvolnit?
mkdir /mnt/temproot mount --bind / /mnt/temproot cd /mnt/temproot du -h --max-depth=1 ./ | sort -rh
Nevíte někdo, jak to místo uvolnit?
Jedno vysvětlení, které mě tady napadá: Když smažeš soubor, ale nějaký proces ho má stále otevřený, smaže se sice z adresářových struktur (proto se ta funkce jmenuje unlink()
), ale inode, metadata i data souboru tam pořád jsou, dokud se ten soubor nezavře. Teprve pak zmizí úplně a teprve pak se dá místo po něm uvolnit.
Jinými slovy: V době mezi tím smazáním všeho z Dockeru a hledáním volného místa, restartoval jsi to, pro jistotu? Restartování by nemělo být nutné, samozřejmě, pokud jsi si zcela jistý, že tam není
losetup
a spol.), který taky dokáže smazaný soubor držet při životě, dokonce bez „zjevného“ userspace procesu,mount
neukazuje nikde žádné pozůstatky overlay filesystémů, které by se třeba nedařilo odmountovat kvůli zapomenutým procesům, atd. atp.Snapshoty (jak už tu bylo řečeno) příčinou nebudou, protože Ext4 nic takového neumí. Leda že by tam snad byly „snapshoty“ na úrovni LVM (tedy na jiné úrovni abstrakce, kde nemají být, ale občas se takové věci bohužel stále ještě vidí).
Škoda, no.
Sice Ext4 nepoužívám, ale fakt by mě zajímalo, co přesně to mohlo být, jestli by se to stalo i s jiným FS a podobně.
Mrzí mě, že mě nenapadlo navrhnout spustit na tom fsck
, i když třeba dmesg
nehlásil žádný problém a normálně se to mountovalo, čistě pro jistotu… Samozřejmě jsou stavy, ze kterých fsck
nepomůže, ale pokud šlo „jenom“ o nějakou drobnou nesrovnalost kolem volného místa, kdoví, třeba by to bývalo pomohlo (nebo aspoň odhalilo případný problém).
du -h --max-depth=1 / --exclude=mnt --exclude=proc --exclude=srv | sort -rhAk sa ti tam nieco malo mountnut, ale nemountlo a potom sa tam nasypali data...
Tiskni
Sdílej: