OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
mplayer tv:// -tv driver=v4l2:width=1920:height=1080:fps=30:outfmt=rgb24:device=/dev/video0
nahrát zvuk z mikrofónu takto:
arecord -D "hw:2,0" -f S16_LE some_file.wav
a dál už nevím. (A hlavně nevím, co nevím a jestli o tomhle někdo někde píše pro začátečníky, klidně anglicky)
Poradíte?
Řešení dotazu:
ffmpeg -f v4l2 -video_size 1920x1080 -i /dev/video0 -f alsa -i hw:2 -f matroska pipe:1 | tee /tmp/nahrávka.mkv | mpv --no-input-terminal /dev/stdinKdyby náhodou nebyl zvuk synchronní s obrazem, dá se to upravit volbou
-itsoffset
pro ffmpeg.
~/.gnome2/cheese/media/
). Ale nejde nic nastavit, např. parametry komprese videa.
VLC umí současně zobrazovat a nahrávat do souboru, jde to naklikat v dialogu pro otevření souboru/streamu/device, a pak nějak i výsledný string pastnout do cvlc aby člověk nemusel pokaždé naklikávat.
Také se tyhle pipelines dají dělat pomocí gstreameru (gst-launch) ale neumím to, budeš muset zagooglit example.
recordmydesktop --device hw:2,0 --freq 44100 -o ~/recordMyDestop/"${name}"
a ono to zafungovalo, i když je to blbé jak facka na břicho - prostě snímá obrazovku a zvuk z mikrofonu (a po skončení to dlouze konvertuje do name.ogv ) a na obrazovku spustím ten mplayer, takže to má lag asi 0.2 sec a s tím se už dá dobře pracovat :)
* media-video/obs-studio Available versions: (~)29.1.3-r1 **9999*l {+alsa browser decklink fdk jack lua nvenc pipewire pulseaudio python qsv qt6 speex +ssl truetype v4l vlc wayland websocket LUA_SINGLE_TARGET="+luajit" PYTHON_SINGLE_TARGET="python3_10 python3_11 python3_12"} Homepage: https://obsproject.com Description: Software for Recording and Streaming Live Video ContentOsobne s ním skúsenosti nemám, ale dosť ľudí si ho pochvaluje.
ffmpeg -f v4l2 -framerate 30 -video_size 1920x1080 -i /dev/video0 -f alsa -i hw:2 /tmp/nahrávka.mkv -f mpegts - | mpv -
-pix_fmt yuv420p
, což je nejběžnější a podporovaný formát.
ffmpeg ...... -pix_fmt yuv420p output.mkv -f yuv4mpegpipe -pix_fmt yuv420p - | mpv -Bohužel nemám kameru tak to musím testovat způsobem že nahrávám obrazovku, ale v tom by snad nemusel být nějaký zásadní rozdíl.
Tiskni
Sdílej: