Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
mplayer tv:// -tv driver=v4l2:width=1920:height=1080:fps=30:outfmt=rgb24:device=/dev/video0
nahrát zvuk z mikrofónu takto:
arecord -D "hw:2,0" -f S16_LE some_file.wav
a dál už nevím. (A hlavně nevím, co nevím a jestli o tomhle někdo někde píše pro začátečníky, klidně anglicky)
Poradíte?
Řešení dotazu:
ffmpeg -f v4l2 -video_size 1920x1080 -i /dev/video0 -f alsa -i hw:2 -f matroska pipe:1 | tee /tmp/nahrávka.mkv | mpv --no-input-terminal /dev/stdinKdyby náhodou nebyl zvuk synchronní s obrazem, dá se to upravit volbou
-itsoffset
pro ffmpeg.
~/.gnome2/cheese/media/
). Ale nejde nic nastavit, např. parametry komprese videa.
VLC umí současně zobrazovat a nahrávat do souboru, jde to naklikat v dialogu pro otevření souboru/streamu/device, a pak nějak i výsledný string pastnout do cvlc aby člověk nemusel pokaždé naklikávat.
Také se tyhle pipelines dají dělat pomocí gstreameru (gst-launch) ale neumím to, budeš muset zagooglit example.
recordmydesktop --device hw:2,0 --freq 44100 -o ~/recordMyDestop/"${name}"
a ono to zafungovalo, i když je to blbé jak facka na břicho - prostě snímá obrazovku a zvuk z mikrofonu (a po skončení to dlouze konvertuje do name.ogv ) a na obrazovku spustím ten mplayer, takže to má lag asi 0.2 sec a s tím se už dá dobře pracovat :)
* media-video/obs-studio Available versions: (~)29.1.3-r1 **9999*l {+alsa browser decklink fdk jack lua nvenc pipewire pulseaudio python qsv qt6 speex +ssl truetype v4l vlc wayland websocket LUA_SINGLE_TARGET="+luajit" PYTHON_SINGLE_TARGET="python3_10 python3_11 python3_12"} Homepage: https://obsproject.com Description: Software for Recording and Streaming Live Video ContentOsobne s ním skúsenosti nemám, ale dosť ľudí si ho pochvaluje.
ffmpeg -f v4l2 -framerate 30 -video_size 1920x1080 -i /dev/video0 -f alsa -i hw:2 /tmp/nahrávka.mkv -f mpegts - | mpv -
-pix_fmt yuv420p
, což je nejběžnější a podporovaný formát.
ffmpeg ...... -pix_fmt yuv420p output.mkv -f yuv4mpegpipe -pix_fmt yuv420p - | mpv -Bohužel nemám kameru tak to musím testovat způsobem že nahrávám obrazovku, ale v tom by snad nemusel být nějaký zásadní rozdíl.
Tiskni
Sdílej: