Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
# stop sudo systemctl stop NetworkManager.service NetworkManager-wait-online.service NetworkManager-dispatcher.service network-manager.service # deaktivace sudo systemctl disable NetworkManager.service NetworkManager-wait-online.service NetworkManager-dispatcher.service network-manager.service # aktivace sudo systemctl enable NetworkManager.service NetworkManager-wait-online.service NetworkManager-dispatcher.service network-manager.service # start sudo systemctl start NetworkManager.service NetworkManager-wait-online.service NetworkManager-dispatcher.service network-manager.serviceAle třeba vařím z vody, neřešil jsem.
man nm-settings
:
autoconnect Alias: autoconnect Whether or not the connection should be automatically connected by NetworkManager when the resources for the connection are available. TRUE to automatically activate the connection, FALSE to require manual intervention to activate the connection.
To↑ asi bude ono. Pokud oblíbené GUI tohle neumí nastavit, dá se nějaké false
manuálně připsat do /etc/NetworkManager/system-connections/MojeOblíbenéPřipojení.nmconnection
.
Díky tomu, že je to pro každé připojení zvlášť, se dá například nastavit, že ethernet se sám připojí, když bude k dispozici (protože nad připojováním ethernetu má uživatel kontrolu), zatímco bezdrátové věci se samy od sebe připojovat nebudou.
Dramatičtějším řešením je „režim letadlo“ nebo RFKILL tlačítko (softwarové nebo hardwarové; obojí funguje), ale to mi přijde přehnané a nedává smysl zrušit si zároveň taky Bluetooth spojení s mobilem / sluchátky / kdesičímsi jen kvůli zakazování (IP) sítí. Takový ten tethering přes Bluetooth se (pokud vím) dá selektivně zakázat, protože se dá v NetworkManageru pojmenovat (podle mobilu, který ho poskytuje). Ne-IP služby přes Bluetooth můžou i při zakázaném tetheringu fungovat dál.
bluetooth off wifi offjinak teda wifi, wwan jdou on/off i pres: nmcli r wifi off
Tiskni
Sdílej: