Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Řešení dotazu:
Podle toho, jak definuješ problém. Pokud jde jenom o samotnou holou funkci jmenovaných filesystémů (zcela bez ohledu na dlouhodobé uchování, korektní zálohování a konzistentnost dat), žádný problém tam nebude.
Jinak ovšem Ext4 i NTFS jsou problém. Jedná se v obou případech o zastaralé souborové systémy, které do tohoto desetiletí nepatří a jsou z dob disků o velikostech jednotek GB, nikoliv jednotek TB. Nemají chceksumy dat, atomické snapshoty, copy-on-write, vestavěnou redundanci + RAID a další dnešní samozřejmosti.
Tak univerzalni FS zatim v Linuxu neni - brtfs a zfs zas neumi DAX.
A to je velice, převelice dobře. DAX je v podstatě neexistující nesmysl. Nepodporovat ho je rozumné rozhodnutí.
Jiná otázka je, jak a (hlavně) proč by měl DAX fungovat na rozumném filesystému, který automaticky garantuje redundanci přes několik zařízení (a případně i v rámci jednoho zařízení) a poskytuje abstrakce typu copy-on-write snapshoty? (Kam by ten přímý přístup vedl?) Tohle zkrátka není kompatibilní s DAX. A je to tak dobře.
…snapshoty atd. se daji resit na spodnejsi vrstve…
Nedají. Žádná spolehlivá spodní vrstva neexistuje. Nesprávné abstrakční vrstvy způsobily právě to, že nikdy neexistoval RAID bez těsné integrace do souborového systému. Bájné spodní vrstvy jsou maximálně AID bez R.
(Poškození dat na jednom AID disku zničí všechna data na všech discích. V případě AID 1 se budou „jenom“ vracet z prokládaného čtení náhodné nesmysly. Takový AID 5/6/jinýReedSolomonAlgoritmus je „zajímavější“ a dramatičtější, protože po odchodu dat z jednoho disku provede nekontrolovaně resilvering, kterým zničí všechna data. Na tohle nostalgicky vzpomínají všichni, kdo někdy zkoušeli aplikovat dávný nesmyslný návod na „léčení“ disků přepisem nulami, a spletli si u toho disk… Říkali si: AID 6 by přece měl odchod jednoho disku ustát, ne?! Ne. Zničí všechna data.)
Ergo, snapshoty ani redundance mimo souborový systém (de facto) neexistují. Iluze redundance je horší než absence redundance. Tomu druhému uživatel může aspoň přizpůsobit své chování, častěji zálohovat atd. To první uživatele nachytá celkem spolehlivě na hruškách.
…ale DAX se bez podpory ve FS rozbehnout neda.
DAX je potřeba nerozbíhat, především a zásadně. DAX byl a je (a do svého zaslouženého zániku bude) nebezpečný hack, který uvádí v život obrovskou spoustu neobvyklých (a v běžném provozu málo testovaných) code paths, rohových případů, „pyšní“ se seznamem nepodporovaných architektur atd.
Tiskni
Sdílej: