plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
from PySide2.QtWidgets import QApplication, QWidget, QPushButton, QVBoxLayout
class MyWidget(QWidget):
def __init__(self):
super().__init__()
self.init_ui()
def init_ui(self):
layout = QVBoxLayout()
button = QPushButton('Můj tlačítko', self)
button.clicked.connect(self.on_button_click)
layout.addWidget(button)
self.setLayout(layout)
def on_button_click(self):
# Získání globálních souřadnic tlačítka
global_pos = self.mapToGlobal(self.sender().pos())
print('Globální souřadnice tlačítka:', global_pos.x(), global_pos.y())
if __name__ == '__main__':
app = QApplication([])
widget = MyWidget()
widget.show()
app.exec_()
Jakmile Widget zaměním za okno a oknu nastavím centralWidget, mapToGlobal vrací polohu asi centralWidgetu: (měřeno KRulerem)
...
...
self.centralW = QWidget()
layout = QVBoxLayout()
button = QPushButton('Můj tlačítko', self)
button.clicked.connect(self.on_button_click)
layout.addWidget(button)
self.centralW.setLayout(layout)
self.setCentralWidget(self.centralW)
def on_button_click(self):
# Získání globálních souřadnic tlačítka
s = self.sender().pos()
print(f"sender {s}")
cw = self.centralW.pos()
print(f"central {cw}")
global_pos = self.mapToGlobal( self.sender().pos())
print('Globální souřadnice tlačítka:', global_pos.x(), global_pos.y())
...
...
Opravdový přiklad, kde mapTo... chci použít, je trochu složitější, a jediný způsob určení polohy, který jsem vyšpekuloval je:
w = self.ui.qpb_DoSearch
pos = w.pos()
print(pos)
while p := w.parentWidget():
pos = pos + p.pos()
print(p, p.pos())
w = p
print(f"pos: {pos}")
tedy sečíst polohu prvku s polohou všech nadřazených prvků. Výsledek je SKORO přesný. Jsou tu ale dvě věci, které mi zatím brání toto použít:
1) řešení mi připadá kostrbaté
2) ta nepřesnost je ASI způsobená marginy prvků (to nevím jistě) a v případě nějakých šílených marginů mi tento způsob připadá nevhodný.
Možná jdu na problém úplně špatně, cílem je zobrazit krátké varování nad widgetem, že už není další nález hledaného řetězce. Mám to vyřešené přes QDialog bez dekorace, ten QDialog je zvlášť třída, a aby se zobrazil na správném místě, musím znát pozici widgetu. Zatím jsem to vymyslel takto, ale jak píšu, možná to není nejlepší způsob..
Jaké jsou vaše nápady? Rád si počtu rady chytřejších..
Děkuji
M
Řešení dotazu:
QDialog d(widget.parentWidget())
d.move(widget.pos())
alebo bez parent widgetu
QDialog d
d.move(widget.mapToGlobal(QPoint(0, 0)))
https://doc.qt.io/qt-6/application-windows.html#window-geometry
Tiskni
Sdílej: