Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravím,
kdysi jsem chodil denně na jeden web, na který už tři roky nechodím. Teď jsem odstranil z historie Firefoxu jiný web, jehož URL začíná na stejné písmeno. Výsledkem je, že po napsání toho písmena do adresního řádku mi Firefox doplňuje URL toho webu, na který tři roky nechodím.
Chtěl jsem ho smazat z historie, ale tam už není vidět, nedá se tam vyhledat, ani v té části "starší než 6 měsíců". Chtěl jsem ho tedy navštívit, aby se do historie zařadil a mohl jsem ho z ní odstranit následně. Ale web už neexistuje, doména nikam nevede, do historie ji takto nedostanu, smazat ji od tam nemůžu, takže co teď?
Přijde mi nekoncepční (a v rozporu s deklarovanými principy, důrazem na soukromí atd.), že FF takto dlouho nenavštěvovaný web sice přestane v historii zobrazovat, úplně ho ale nezapomene a pak ho uživateli začne doplňovat v adresním řádku.
Asi to budu muset udělat tak, že si doménu někam nasměruju v /etc/hosts, aby ji FF mohl navštívit, aby se dostala do historie, abych ji od tam mohl smazat. To asi ale běžný uživatel dělat nebude. Existuje lepší řešení? (Dostal jsem se do klasické googlovací frustrační smyčky, kdy mi vyhledávač nachází to, co zdůrazňuji, že nechci.) Mám nahlásit bug?
Řešení dotazu:
Díky, teď se to chová tak, že na desktopu URL starého webu už nedoplňuje, takže takto to nevyřeším. Doplňuje ji na Androidu (kde web taky není v historii) a tam se URL v adresním řádku po doplnění chová už jako obyčejný text.
Myslím, že to nějak souvisí s Firefox Sync - na jednom zařízení web zapomene a pak se tam URL dosynchronizuje z jiného zařízení, na kterém ho ještě nezapomněl, ale nepřidá se správně do historie. Možná je to fakt bug.
Díky, web jsem našel v places.sqlite, odkud jsem ho smazal příkazem:
sqlite3 places.sqlite "delete from moz_places where url like '%REPLACE_ME%';"
kde jsem REPLACE_ME nahradil názvem domény (podle návodu zde: https://kb.mozillazine.org/Places.sqlite).
V Ubuntu 22.04 bylo nejprve potřeba nainstalovat sqlite: sudo apt install sqlite3
Proč se web neukazoval v historii tedy nechápu:)
Díky,To spis my ostatni dekujem za tve reseni
Tiskni
Sdílej: