Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
0 0 * * * kill $(pgrep -f pokus) && sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1chová se to tak, že skript se o půlnoci sice ukončí, ale už se znovu nespustí. Provizorně jsem to obešel rozepsáním příkazu na dva řádky
0 0 * * * kill $(pgrep -f pokus) 1 0 * * * sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1ale to je zas naprd v tom (když pominu ten minutový výpadek), že takto cron ten skript spustí i když předtím třeba vůbec neběžel. Když by to bylo celé na jednom řádku a testovala se návratová hodnota programu kill, skript by se spouštěl jenom v případě jestliže se ho podařilo předtím zabít. Podle nápovědy by to na jednom řádku mohlo fungovat, no bohužel. Důvod proč ten skript chcu restartovat je ten, že skript generuje nezanedbatelné množství výstupu do souboru /tmp/pokus.log a nechcu aby mě ten log bobtnal do nekonečna a na routeru tak postupně vyžral celou paměť. Když celý ten příkaz zadám ručně do terminálu:
kill $(pgrep -f pokus) && sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 &tak všecko funguje jak má. Běžící skript se zabije, velikost logu se resetne na nulu a skript se spusti znovu. Když skript neběží, nedělá to nic. Takto bych potřeboval aby to fungovalo aji z crona. Co s tím?
Řešení dotazu:
while sleep 1; do timeout /root/pokus.sh done(ten sleep 1 tam je aby pokud skript okamžitě skončí nějakou chybou, se to netočilo se 100% vytížením furt dokola)
* * * * * sh /root/cron-pokus.shskript /root/cron-pokus.sh vypadá takto:
#!/bin/sh kill $(pgrep -f pokus) && sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1a samotný /root/pokus.sh vypadá takto:
#!/bin/sh while sleep 5; do date '+%Y-%m-%d %H:%M:%S'; doneKdyž skript neběží, neděje se nic. To je v pořádku. Ručně skript spustím:
sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 &v momentě jak naskočí nová minuta tak se script /root/pokus.sh ukončí, ale nová instance se už nespustí.
pgrep -f pokus
nevypisuje nic, žádný PID.
Když ten spouštěcí meziskript /root/cron-pokus.sh
upravím na:
#!/bin/sh while sleep 1; do timeout 59 /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 doneTak se mi to zas spouští každou minutu bez ohledu na to jestli byl předtím už puštěný nebo ne a taky se to spouští paralelně furt dokola, takže po třech minutách už
pgrep -f pokus
ukazuje už devět procesů a další neustále přibývají. Se do toho začínám trochu zamotávat už if [ -z "$(/usr/bin/pgrep -x demonloger)" ]; then `nohup /datalog_bin/autoapp/demonloger >/dev/null 2>&1&` fiTady je moje funkční smyčka, třeba ti to k něčemu bude:
#!/bin/bash #Tento spustitelny soubor se ma chovat jako daemon. #Spousti se prikazem: #nohup /datalog_bin/autoapp/demonloger >&/dev/null& #`nohup /datalog_bin/autoapp/demonloger >/dev/null 2>&1&` #Ukoncuje se prikazem: #kill $(pgrep demonloger) >/dev/null 2>&1 #How kill sleep trap 'kill $(jobs -p); exit' 1 2 3 15 while true; do sleep 300& wait ${!} log="/datalog_bin/log_datalogger/datalogger_log" logername="app" logerpid="$(/usr/bin/pgrep -x $logername)" maxload="30" seconds="10" hertz="$(getconf CLK_TCK)" #Jestlize program nejede, spust ho if [ -z "$logerpid" ]; then aktualnicas=`date +"%d.%m.%Y_%H:%M"` echo "$(echo $aktualnicas)_demonloger_restartoval_app, ktera umrela" >>"$log" /sbin/fuser -k /dev/tty1 >/dev/null 2>&1 #Jestlize program jede a zatezuje procesor vice nez je zdravo (kousl se), pak elif [ -n "$logerpid" ]; then cputime1=$(cat /proc/$logerpid/stat | awk '{print "(" , $14, " + ", $15, ")"}' | bc) sleep "$seconds" cputime2=$(cat /proc/$logerpid/stat | awk '{print "(" , $14, " + ", $15, ")"}' | bc) cpuload=$(echo "100*(${cputime2} - ${cputime1})/$seconds/$hertz" | bc) resultload=$(echo "$cpuload > $maxload" | bc) if [ "$resultload" = "1" ]; then aktualnicas=`date +"%d.%m.%Y_%H:%M"` echo "$(echo $aktualnicas)_demonloger_restartoval_app, ktera se kousla, cpuload $(echo $cpuload)" >>"$log" kill "$logerpid" || kill -9 "$logerpid" sleep 20& wait ${!} /sbin/fuser -k /dev/tty1 >/dev/null 2>&1 fi fi done
mv cron-pokus.sh cron-poxus.sh
(a samozřejmě adekvátně změnit i v crontabu)
Ten příkaz kill $(pgrep -f pokus)
zabije dva procesy, zabije svého rodiče společně s pokus.sh, ještě předtím, než tento stihne spustit novou instanci.
A problém nesouvisí s cronem, stačí si spustit 2 terminály a koukat co se děje. Ideálně spustit skripty se sh -x.
# sh -x /root/cron-pokus.sh + pgrep -f pokus + kill 21824 21832 Terminated
> /tmp/pokus.log
#!/bin/sh kill $(pgrep -f pokus) if [ $? -eq 0 ]; then vcera=$(date -d @$(($(date +%s)-86400)) +%Y-%m-%d) mv /tmp/pokus.log /tmp/pokus_$vcera.log 2> /dev/null sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 & fifunguje to super.
skript generuje nezanedbatelné množství výstupu do souboru /tmp/pokus.log a nechcu aby mě ten log bobtnal do nekonečnaNestálo by za to zavolať logger a zapísať dáta do systémového logu? Netreba nič reštartovať a mám dojem, že rotácia syslogu funguje.
&&
a nie ;
To má byť nejaký sofistikovaný trolling?
* * * * * kill $(pgrep -f pokus); sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 &ani takto
* * * * * kill $(pgrep -f pokus) && sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 &ani takto:
* * * * * /bin/kill $(/usr/bin/pgrep -f pokus); /bin/sh /root/pokus.sh &Jenom to ten skript zabije pokud běží a hotovo. Co je za středníkem už se nevímproč ignoruje.
sh -c 'blabla -bla; bla'
Tiskni
Sdílej: