Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
pro vodlaďování mužeš zkusit zavolat přikaz systemd-analyze:
systemd-analyze verify my-application.service
noa z vypisu budeš asi víc moudřejší než z tohodlenc hlášení chybovýho :D ;D
to se mi ňák jakože nezdá že by v jedný unitě mohlo bejt víc [service] sekcí než jenom právě jedna :O :O
víc skriptů mužeš v 'ExecStart' pustit unitou jenom když má nastavenej 'Type' pouze na 'oneshot' hele. Pokud si typ nespecifikoval (a to si nespecifikoval) tak defaultní typ je 'simple'. Nicmeně ani todlecto by asi jako tvuj problém neřešilo.
Mohl by si využít 'execStartPre' nebo 'execStartPost' hele na spuštění před nebo po startu skriptu v 'ExecStart' pokud ti nevadí že voba skripty poběžej pod tim samým uživatelem. Pokud to va, nóó tak asi rozdělit do dvou unit a možná si jednu druhou vyžádat páč předpokládám že ten vobyčejnej skript je na tom rootovským zavislej :O ;D
to rootovskou pomenujem třeba sanochova.service a napišem do ni
[Unit] Description=Sanochuv skript s rootem After=network.target [Service] ExecStart=/home/nas/skript1 Restart=always User=root Group=root [Install] WantedBy=multi-user.target
noa pak druhou nějakou službu, která už pod tim rootem nepoběží
[Unit] Description=Sanochuv obycejnej skript After=network.target sanochova.service Requires=sanochova.service [Service] ExecStart=/home/nas/skript2 Restart=always User=nas Group=nas [Install] WantedBy=multi-user.target
eště mě napadá možnost udělat tu service 'forking' a spustit jeden skript druhým ale to se prej v systemd nedoporučuje ikdyž to je prej uplně běžná linuxová praxe :D
žádný složšky, normálně jenom jako *.service soubory ve '/etc/systemd/system'.
dej sem vystup tamtoho 'systemd-analyze verify', to by mělo víc podrobnějc vypsat jakou máš v tý unitě chybu :O :O
netuším jak se dostat k textu za odrážkou.
tim 'textem za odrážkou' myslíš co :O :O
systemd-analyze verify nevyplivne nic
příde mi dost nepravděpodobný by to současně nadávalo na 'bad unit file' a současně systemd-analyze nic nevyplivlo :O :O zkontroluj pro jistotu jestli tim necháváš analyzovat správnej soubor :O :O
sudo systemctl status my-service.service | catJde to i jinak (argumentem), tohle si líp pamatuju.
zkus tu službu zastavit, udělat daemon-reload jestli si to už neudělal a znova zkusit spustit :O :O
....nejspíš to bere ten starej soubor *.service kterej ale už nevodpovídá současnýmu, dycky když se poeditujou už existujicí *.service soubory tak se pak musej znova načíst :O :O
sudo systemctl stop my-application.service sudo systemctl daemon-reload sudo systemctl start my-application.service
Nemá se to zapsat náhodou do: /etc/systemd/system/skript1.service a druhý /etc/systemd/system/skript2.service
název toho *.service souboru se nemusí shodovat s názvem spouštěnýho skriptu, ten název si mužeš zvolit jakejkoliv
jinak mi asi jako rozumíš správně, v tý minulý odpovědi (hele) jsem to tak myslela - rozdělit do dvouch různejch *.service souborů :D ;D
[Unit] Description=My Application Auto Start After=network-online.target [Service] Type=oneshot ExecStart=/home/nas/skript 1 ExecStartPost=!/home/nas/skript 2 Restart=always User=nas Group=nas [Install] WantedBy=multi-user.targetType nastav podle toho, jestli je to služba nebo jednorázový skript.
Tiskni
Sdílej: