Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
--root-directory
, ale to není přesně to co bych potřeboval. Já potřebuju pro každý grub-install
jiný /boot* adresář, ale root musí zůstat stejný (anžto je to raid z obou NVMe)...
Co jsem četl, Grub momentálně boot z raidu/LVM přímo neumí...
Řešil to už někdo? Dík
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi/ grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi1/Grub uz si pak s RAIDem poradi.
Podívej se do kalendáře, který je rok.
Varianta 1: Uděláš si mdadm raid 1 přes celé disky. Ten raid musí být se superblokem na konci média (metadata 0.90 nebo 1.0). A pak uz se k tomu chováš jako k jednomu disku, rozdělíš to na oddíly a uděláš instalaci. S metadaty 0.90 uměly staré kernely složit disk samy, ale teď už to neumí a je potřeba vždy použít initramdisk aby to složil. Ale princip je, že jsou oba disky stejné a vyjmutí kteréhokoli nemá vliv.Mám odzkoušenou druhou variantu. Mám na každém disku tři diskové oddíly, které jsou každý v RAID1: /, swap, data. Pokud mám legacy, nevidím důvod vytvářet samostatný oddíl s /boot, je součástí kořenu. Zavaděč jsem instaloval 2x - na první disk a potom na druhý disk.Varianta 2: Uděláš si mdadm raid 1 přes bootovací oddíly, opět metadata 0.90 nebo 1.0. Musíš zajistit že je zavaděč na obou discích - buď ho nainstaluješ dvakrát, nebo po instalaci uděláš dd začátku (od začátku po konec prvního=bootovacího oddílu) jednodo disku na druhý.
Tiskni
Sdílej: