Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
--root-directory
, ale to není přesně to co bych potřeboval. Já potřebuju pro každý grub-install
jiný /boot* adresář, ale root musí zůstat stejný (anžto je to raid z obou NVMe)...
Co jsem četl, Grub momentálně boot z raidu/LVM přímo neumí...
Řešil to už někdo? Dík
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi/ grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi1/Grub uz si pak s RAIDem poradi.
Podívej se do kalendáře, který je rok.
Varianta 1: Uděláš si mdadm raid 1 přes celé disky. Ten raid musí být se superblokem na konci média (metadata 0.90 nebo 1.0). A pak uz se k tomu chováš jako k jednomu disku, rozdělíš to na oddíly a uděláš instalaci. S metadaty 0.90 uměly staré kernely složit disk samy, ale teď už to neumí a je potřeba vždy použít initramdisk aby to složil. Ale princip je, že jsou oba disky stejné a vyjmutí kteréhokoli nemá vliv.Mám odzkoušenou druhou variantu. Mám na každém disku tři diskové oddíly, které jsou každý v RAID1: /, swap, data. Pokud mám legacy, nevidím důvod vytvářet samostatný oddíl s /boot, je součástí kořenu. Zavaděč jsem instaloval 2x - na první disk a potom na druhý disk.Varianta 2: Uděláš si mdadm raid 1 přes bootovací oddíly, opět metadata 0.90 nebo 1.0. Musíš zajistit že je zavaděč na obou discích - buď ho nainstaluješ dvakrát, nebo po instalaci uděláš dd začátku (od začátku po konec prvního=bootovacího oddílu) jednodo disku na druhý.
Tiskni
Sdílej: