abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    23.8. 17:44 | IT novinky

    Vláda Spojených států získala desetiprocentní podíl v americkém výrobci čipů Intel. Oznámili to podle agentur americký prezident Donald Trump a ministr obchodu Howard Lutnick. Společnost Intel uvedla, že výměnou za desetiprocentní podíl obdrží státní dotace v hodnotě 8,9 miliardy dolarů (zhruba 186 miliard Kč). Částka podle Intelu zahrnuje dříve přislíbené subvence 5,7 miliardy dolarů z programu CHIPS na podporu výroby čipů v USA,

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    23.8. 17:33 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 27 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.8. 04:22 | Nová verze

    Knihovna FFmpeg byla vydána ve verzi 8.0 „Huffman“. Přibyla mj. podpora hardwarově akcelerovaného kódování s využitím API Vulcan, viz seznam změn.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    22.8. 17:44 | IT novinky

    Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2024 (pdf). V loňském roce NÚKIB evidoval dosud nejvíce kybernetických bezpečnostních incidentů s celkovým počtem 268. Oproti roku 2023 se však jedná pouze o drobný nárůst a závažnost dopadů evidovaných incidentů klesá již třetím rokem v řadě. V minulém roce NÚKIB evidoval pouze jeden velmi významný incident a významných incidentů bylo zaznamenáno 18, což oproti roku 2023 představuje pokles o více než polovinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    22.8. 13:55 | Komunita

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované obrázky APNG a WebP.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.8. 13:11 | IT novinky

    Na chytré telefony a počítačové tablety v Rusku bude od začátku příštího měsíce povinné předinstalovávat státem podporovanou komunikační aplikaci MAX, která konkuruje aplikaci WhatsApp americké společnosti Meta Platforms. Oznámila to dnes ruská vláda. Ta by podle kritiků mohla aplikaci MAX používat ke sledování uživatelů. Ruská státní média obvinění ze špehování pomocí aplikace MAX popírají. Tvrdí, že MAX má méně oprávnění k přístupu k údajům o uživatelích než konkurenční aplikace WhatsApp a Telegram.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    22.8. 04:22 | IT novinky

    Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu srpnový souhrn novinek. Kvůli nedostatečnému zájmu byla ukončena výroba telefonů PinePhone Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    21.8. 22:22 | Nová verze

    Po pěti měsících vývoje byla vydána nová verze 0.15.1 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Verze 0.15.0 byla přeskočena. Přispělo 162 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.8. 21:55 | Komunita

    Před sedmi lety společnost Valve představila fork projektu Wine s názvem Proton umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát počítačové hry do té doby běžící pouze ve Windows. Aktuální přehled podporovaných her na stránkách ProtonDB

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.8. 14:55 | IT novinky

    Společnost DuckDuckGo rozšířila svůj AI chat Duck.ai o GPT-5 mini (𝕏). Duck.ai umožňuje anonymní přístup bez vytváření účtů k několika modelům umělé inteligence. Aktuálně k GPT-4o mini, GPT-5 mini, Llama 4 Scout, Claude Haiku 3.5 a Mistral Small 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Pro otevření více webových stránek ve webovém prohlížečí používám
     (77%)
     (8%)
     (5%)
     (5%)
     (6%)
     (0%)
    Celkem 65 hlasů
     Komentářů: 6, poslední 21.8. 13:35
    Rozcestník

    Dotaz: zalohovanie

    19.4. 15:16 jojo2
    zalohovanie
    Přečteno: 840×
    Ako domaci kutil nemam velmi skusenosti so zalohovanim vo firemnom prostredi. V home labe fungujem na proxmoxe kde zalohujem len lxc a kvm s nastrojmi v proxmoxe a okrem lokanej zalohy este zalohy sifrujem a odosielam na gdrive.

    Mam prebrat jednu malu firmicku, kde maju zalohy na synology ds 220+. Podla parametrov je tam docala slaby cpu a 2GB ram. Je lepsie ostat na synology, alebo prejst na nejaky open source na vlastnom HW (ak ano, tak na aky ?).

    So synology nemam skusenosti, ale vraj je to jedoduche, intuitivne a klikacie. Neviem ako to predosly admin adminoval, ale zrejme by som chcel vsetky data niekam prekopirovat, synology resetovat a nastavit na novo. Nerad by som sa dostal do situacie, ze o par mesiacov chytim nejaky ramsomware, alebo nieco podobne.

    Odporucate ostat u synology, alebo ist do niecoho ineho ?

    Firma ma len pracovne stanice z ktorych sa zalohuju niektore adresare na NAS, plus nejake databazy. Nerad by som tam nasadzoval nejake robustne riesenia, ale zase chcem aby sa to zalohovalo automaticky, plus nejake offside zaloha (pre pripad).

    Odpovědi

    19.4. 19:28 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zalohovanie
    U znameho pouzivam Synology v kombinaci s VPN a vlastnim zalohovacim Win klientem(rsync/ssh) takze ransom nehrozi, protoze zarizeni nefunguje jako sdileny disk na siti. HW akcelerovane sifrovani. DSM je pristupne pomoci linuxove konzole a muzes si delat co chces(wireguard, debug). Nouzovy UART na desce take neni k zahozeni. Zarizeni je stabilni, akorat vetsi disky jsou hlucnejsi. Bezi to cca 5 let bez jedineho problemu. Je to uplne stejny scenar jako ten tvuj. Co jedine bych si pohlidal je pristup k datum NE jako zdileny disk, nebou automount a podobne, protoze to muze skoncit jako ransom. Pripadne muzu ten zalohovaci SW poskytnout.
    19.4. 21:10 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zalohovanie
    Pokud nechceš investovat peníze + moře času, zůstaň u Synology. Je to hotové řešení.

    Pokud si chceš hrát, můžeš data ze Synology zrcadlit na další Synology nebo na nějaký laciný PC s linuxem, kde použiješ velký harddisk + třeba rsnapshot nebo btrfs snapshoty, takže budeš mít každodenní snapshot.

    20.4. 16:44 jojo2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zalohovanie
    OK, vsetky zalohy su vlastne na synology aky zvolit postup preberania. Predpokladam, ze predosly admin (asi sa s nim realne nestretnem) bude korektny. Ale aj tak by som si chcel vsetko poistit.

    Firma zrejme fungovala normalne, predpokladam, ze nemali ziadne incidenty, takze nebolo treba riesit ani nejaku obnovu (btw aj firmu prebral novy majitel, takze ma malo info o IT infrastrukture).

    S predoslym majitelom firmy je tazka rec, takze vela info z neho nevytiahnem a aj keby, tak z IT oblasti uz vobec. Verim, ze data budu na diskoch v synology + niekde offside. Aky by ste zvolili postup preberania ?

    Neviem kolko je tych dat kapacitne, ale uvazujem takto, ze vsetky data stiahnut na ext. disk. Resetovat synology a nastavitvsetko od nuly. Je mozne ze predosly admin tam moze mat spatne vratka a ozvat sa napr. o pol roka nejakym ransomwerom ...

    20.4. 19:10 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zalohovanie
    Verim, ze data budu ... niekde offside
    Skontroloval by som Ulož.TO alebo iné darkweby. Dá sa tam nájsť veľa zaujímavého.
    20.4. 19:46 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zalohovanie
    Potrebujes administratorsky login do toho boxu a pokud existuje, tak jeste klic na rozsifrovani disku. Bez toho se k puvodnim datum nedostanes.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.