V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nechcem sa pripajat cez VNC/SPICE.... Vyhovuje mi tato integracia.
waypipe
waypipe ssh jozo@10.0.4.84 env QT_QPA_PLATFORM=wayland konsole
- ta konzola funguje okamzite
2. spustil som konsole z virtualky z nej si potom spustam co potrebujem, pycharm, clion, yocto build a pod
3. nie tam problem to mam poriesene
Ten wayland ide dobre akurat nie vsetky aplikacie to podporuju, napr pycharm. Pouzitie Xwayland je blbost kedze sa to degraduje na X protokol
Pouzitie Xwayland je blbost kedze sa to degraduje na X protokol
XWAYLAND(1) General Commands Manual XWAYLAND(1) NAME Xwayland - an X server for running X clients under Wayland.Myslím že slovo "degraduje" by malo byť nahradené. Xwayland ti pridáva podporu X11 do Waylandu, a slúži na prácu X11 aplikácií pod Waylandom. To nie je degradácia ale rozšírenie funkcionality. Ak ti vadí Wayland, tak ho prepni na X11. Je to obvykle v tom ozubenom koliečku pri prihlasovaní. A ak ti to funguje ako má s tým roxáčom pre Wayland (waypipe), tak si si to s tým proxáčom vyriešil. A skús písať trošku zrozumiteľnejšie, kto má lúštiť a hádať či sa nejedná o tunajší typ trollingu kde niekto položí posmešným spôsobom otázku s nejakým problémom a ani tú technológiu nikdy nemal v rukách.
Tiskni
Sdílej: