OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
veškerá dokumentace k rozchození tv karet je ve zdrojových kódech jádra v adresáři /usr/src/linux/Documentation/video4linux/bttv.
Vřele doporučuji prostudovat. Nicméně o tom Váš dotaz asi nebyl a vzpomínám si, že jsem se trápil s touto kartou úplně stejně, takže ve stručnosti:ad1) Zařízení /dev/video0 potřebujete.
ad2) Pokud nemáte zařízení /dev/video0, tak si ho vyrobíte příkazem:
mknod /dev/video0 c 81 0
potom nastavíte přístupová práva příkazem:
chmod 666 /dev/video0
a můžete ještě vyrobit symbolický odkaz na toto zařízení:
ln -s /dev/video0 /dev/video
V popsaném adresáři /usr/src/linux/Documentation/video4linux/bttv je skript s názvem MAKEDEV, který tuto akci provede za Vás.
ad3) Podle Vašeho výpisu dmesg se Vám to zřejmě docela slušně podařilo.
ad4) Pokud si pamatuji, je podpora bttv přímo v jádře a není potřeba nic stahovat a kompilovat. Jestliže si kompilujete svoje jádro, tak je nutné zapnout podporu i2c (sekce Character devices -> I2c support a tam to pozapínat jako moduly) a podporu bttv (sekce Multimedia devices -> Video For Linux - taky moduly). Co všechno je zde nutné nahodit přesně nevím, protože používám delší dobu originál jádro. Toto už ale máte za sebou, taže k věci dále.
ad5) Veškerá dokumentce ke zprovoznění je ve výše popsaném adresáři ve zdrojových kódech jádra.
ad6) Rozchodit by to tedy mělo jít celkem jednoduše zavedením modulu bttv se správnými parametry. Níže uvádím výpis z mého souboru /etc/modules.conf pro kartu PV951 (vzorový modules.conf je taky uveden v dokumentaci):
### i2c
alias char-major-89 i2c-dev
options i2c-core i2c_debug=1
options i2c-algo-bit bit_test=1
###bttv
alias char-major-81 videodev
alias char-major-81-0 bttv
options bttv card=42 autoload=1 radio=1 pll=1 automute=1 tuner=28
alias char-major-81-1 tvaudio
options tvaudio pic16c54=1 debug=1
post-install bttv /sbin/modprobe tvaudio
pre-remove bttv /sbin/rmmod tvaudio
Když tam toto doplníte, tak by to po restartu mělo fungovat anebo bez restartu příkazem modprobe i2c ; modprobe bttv. Ještě jedna drobnost - všechno co jsem tady psal je pro jádro řady 2.4, ale jelo mi to i na 2.6. Pro sledování televize používám program xawtv a pro rádio program kradio.
blaza
Tiskni
Sdílej: