Programovací jazyk JavaScript (Wikipedie) dnes slaví 30 let od svého oficiálního představení 4. prosince 1995.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2025-55182 s CVSS 10.0 v React Server Components. Zranitelnost je opravena v Reactu 19.0.1, 19.1.2 a 19.2.1.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.18 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2027. LTS jader je aktuálně šest: 5.10, 5.15, 6.1, 6.6, 6.12 a 6.18.
Byla vydána nová stabilní verze 3.23.0, tj. první z nové řady 3.23, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána verze 6.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po více než 7 měsících vývoje od vydání verze 6.8 byla vydána nová verze 6.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Gene bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy Gene Harrise (Ray Brown Trio - Summertime).
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Google Chrome 143 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 143.0.7499.40 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 13 bezpečnostních chyb.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,2 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,42 %. Procesor AMD používá 66,72 % hráčů na Linuxu.
Canonical oznámil (YouTube), že nově nabízí svou podporu Ubuntu Pro také pro instance Ubuntu na WSL (Windows Subsystem for Linux).
No ona je otázka, co máte na tom disku za souborový systém. Pokud je tam FAT (Win98) pak můžete použít třeba aplikaci Qt Parted z nějaké live instalace (třeba ABC Linux
).
Také spousta distribucí umí rozdělit disk bez ztráty kytičky (i dat), třeba SuSE a myslím že i Mandrake, ale to nevím jistě.
Pokud tam máte NTFS (Win XP), pak to bude těžší, ikdyž Partition Magic by to zvládnul...
Taky je tu možnost dát tam druhy disk (fyzicky) a na prvním zapsat do MBR jen loader (LILO, GRUB...), případně spouštět linux z diskety, na které je zapsaný loader. Má to tu výhodu, že bez rozebrání počítače ten druhý disk nikdo neuvidí (Windowsy nevidí jiné souborové systémy)
. Třeba v SUSE je to zakomponované v instalaci, takže to nemusíš nějak moc řešit (je potřeba ty disky předtím ve Windows defragmentovat).
,ve vasem pripade alespon dulezitych dat,protoze velikost partition se meni.
Uz se mi to sice dlouho nestalo,ale prijit o data pri zmenach tabulky disku je tak strasne snadne,ze se mi vyplati stravit nejaky ten cas zalohovanim.
PS: Mam Acer aspire a Windows XP je kupodivu take na FAT32,tedy byl.
Tiskni
Sdílej: